Onda Her Yol Var: Audi allroad quattro 2.7T

Tankvari sağlamlık hissi, kendine has kullanışlılığı ve potansiyeli yüksek motoruyla, modern zamanların en başarılı otomobil/SUV kırmalarından biri.

3
9497

SUV’ların bugünkü kadar yaygın olmadığı, X5’le BMW’nin tohumları henüz attığı senelerde Audi, A6 Avant üstüne inşa ettiği ve Casio G-Shock’lara benzer bir otomobil tanıttı: pekçok fonksiyona sahip, teknoloji yüklü, kaya gibi sağlam bir makine.

Konsept aslında hiç de yeni değildi, en basitinden Toyota Corolla Touring Wagon’u çoğumuz hatırlıyoruzdur. Elbette Audi, işi çelik ön-arka tampon korumalarından biraz daha ileri götürdü.

allroad quattro’yu A6 Avant’lardan ayıran başlıca özelliği, yüksekliği ayarlanabilen ve gövdeyi yerden 21 cm’e kadar yukarı kaldırabilen havalı süspansiyonları. İçeriden dört kademede ayarlanabilen bu süspansiyonların tanesi 4 bin TL değerinde. Sistem ayrıca en düşük halde aracı 14 cm’e kadar alçaltıp yay ve amortisörleri de sertleştirerek, dinamizmi Avant’lara yakın bir noktaya taşıyabiliyor. Bununla birlikte standart dört mevsim lastikleri, Torsen temelli dört çeker sistemi ve manuel şanzımanlı modellerde alınabilen low-range modu, allroad quattro’ya çoğu SUV’un ötesinde bir off-road kabiliyeti bahşediyor.

Bu çok yönlülük, çoğu müşteri tarafından arada kalmışlık olarak algılandı ve süspansiyonların yüksek maliyeti ile aracın sorunsuzluk namına pek de parlak olmayan imajı, satışların oldukça düşük kalmasına sebep oldu. İkinci nesil, aynı motora sahip Q7’den daha pahalıydı ve sırf bu bile, aracın üretim kalitesinin somut bir göstergesi aslında.

Öyle ya da böyle, bulunabildiği fiyat aralığında allroad quattro’nun bir cevher olduğunu düşünüyoruz:

 

Başta Sayın Ömer Akıncı olmak üzere, tüm Santana Otomotiv ekibine teşekkürlerimizle.

Yazı: And Mehmet ÇETİN

Yorum Yaz

3 Yorum "Onda Her Yol Var: Audi allroad quattro 2.7T"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
alkan
Üye
alkan
7 ay 11 gün önce

test videosu çalışmıyor tekrar yuklermısınız

burakcivic
Üye
burakcivic
2 yıl 3 gün önce

bu aracın havalı süspansiyonları bela demek.

szxczxcs
Üye
szxczxcs
2 yıl 2 ay önce

Pulp Fiction soundtrack albümünden olan Surf Rider isimli bu parça o kadar güzel ki, hiç teste odaklanamadım. Zevkli insanlarsınız.

wpDiscuz