Peugeot Quartz hibrid crossover konsept modelinin fotoğrafları Paris Motor Show öncesi ortaya çıktı. Peugeot tarafından geleceğin SUV’u olarak tanımlanan bu konsept araç oldukça farklı ve keskin dış hatlarla karşımıza çıkıyor. Devasa 23 inç jantlara sahip bu SUV 4.5 metre uzunluğunda ve 2.06 metre genişliğinde. B sütunu bulunmayan araçta Peugeot konsept işini abartarak makas kapılar kullanmaya karar vermiş ve bunu LED ön ve arka farlarla desteklemeyi düşünüyor.

Peugeot tarafından asıl övünülen nokta ise aracın gücü. Toplamda 500 beygir güç üreten hibrid araç asıl gücünü 4 silindirli 1.6 litre THP turbo şarjlı 270 beygir güç ve 330 Nm tork üreten bir benzinli motordan alıyor. Ön tekerler için 115 beygir güç üreten bir motor ve fren sırasında kendini şarj edebilen 400 V bir batarya bulunuyor. Aynı elektrik motordan ekstra güç için bir de arka tarafta bulunuyor.

ZEV mod adı verilen sistemle birlikte araç sadece elektrik gücünü kullanıyor ve 50 km yol alabiliyor. Yol modunda öndeki elektrikli motoru ve benzinli motorunu kullanan araç yarış moduna girince içindeki canavarı ortaya çıkartıyor ve tüm motorlardan besleniyor.Yürüyen aksam için de Peugeot bir hayli çaba sarf etmiş. Kilitli diferansiyele sahip araçta ayarlanabilir süspansiyon sistemi de kullanılmış ve yaklaşma ve uzaklaşma açıları arttırılmış.

İç kısma geçildiğinde  i-Cockpit adı verilen bir tasarım var. Vites değiştirme kulakçıklarına, mod değiştirme ve göstergeleri kontrol edebilme tuşlarına sahip farklı bir direksiyon bulunuyor. Ek olarak aracın bilgilerine erişebileceğiniz bir head-up display sistemi bulunuyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir