Takipçimiz Alper Dağdemir’den gelen 2012 Hyundai i30 Elite testi

Kimler Neler Demiş?

46 Yorum "Hyundai I30 Test / Tanıtım – AutoengineeR"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
IbizaFR150
Üye

Alper kardeşim kusura bakma , fanatik arkadaşın tarzı yüzünden gerildim biraz. Tabii ki hiçbirşeyin kesinliği olamaz beğeni konusunda,isteyen renault twingo hayranı olur Sen ltf üstüne alınma. Merak ettiğim test ettiğin araç şu an ne kadar bu motor ve donanımla?

AutoengineeR
Üye

Şu anda 73.350 tl. ?

atasagun
Üye

hocam i30 manuel dizel’in fabrika verilerine baktığımız zaman yakıt tüketimi otomatik dizelden daha düşük. Çok daha atak derken bu yakıt tüketimini artırdığı anlamına mı geliyor?

AutoengineeR
Üye

Hayır, şanzımandan dolayı hem çok yakıyor, hem performans kaybı oluyor. Tabii ki manuel daha ekonomik.

Kaganglc
Üye

Otomatik şanzıman gücün %70ini,
Yarı otomatik %95ini, manuel %100ünü iletir (sürtünmeden dolayı kaybolan güç hariç)

atasagun
Üye

bir de kia ceed’i incelem imkanınız oldu mu? arada 5000tl lik bir fark var. O paraya değer bir extrası var mı?

AutoengineeR
Üye

Ceed de kullandım. İ30’a göre daha sportif bir kullanımı var, daha sıkı. I30 ise daha yayvan. Geri kalan farklar da tasarım ve donanım. Tamamen kişisel zevke kalmış.

atasagun
Üye

hocam bu aracın dizel manueline ne dersiniz? onu deneme imkanınız oldu mu? yakıt tüketimi? aracın ataklığı? tatminkar mı?

AutoengineeR
Üye

Dizel manuel otomatiğe göre oldukça farklı performansa sahip, çok daha atak, dolayısıyla yakıt tüketiminin de değişeceği söylenebilir. Dizel manuel düşünülüyorsa golf 7 çok güzel bir alternatif, i30’dan düşük motor performası olsa da.

IbizaFR150
Üye

Yukarıda da söylendiği gibi, test güzel araba değil.
Bu aracın fiyatı 65000 civarında hatta belki daha da fazla…. Performans yok,kalite hissi vasat,tüketimi yüksek,otomatik vites geç tepki veriyor. Daha ne olabilir ki?
Maalesef insanlar içine doldurulan oyuncaklara kanıyorlar. Akıllı telefonunuz varsa navigasyon cama taktığınız bir aparatla oluyor. Park sensörü 50tl’ye bile var… Anahtarla yaklaşınca kapı-ayna açılma özelliği bana bir anlam ifade etmiyor.

Dsg konusuna gelince, etrafımda seat,skoda,vw kullanıcısı birçok insan var bir tanesinden bile bu konuda olumsuz bir tecrübe duymadım. Bu konunun bence biraz suyu çıktı. Bir sorun olduğunda iyi niyet garantisi söz konusu vs

AutoengineeR
Üye

Belli ki i30 konusunda anlattıklarıma katılmıyorsunuz, dsg konusunda da. Ben bu sınıflarda hiç bir aracın fanatiği değilim, zaten önden çeker arabayla da işim olmaz. Tüm anlattıklarım birinci ağızdandır, başkalarından duyduğum şeyleri aktarmamaya özen gösteriyorum. Tabii ki takdir sizin 🙂

IbizaFR150
Üye
Hayır i30 konusunda anlattıklarınızdan yola çıkarak yorum yaptım, sizden farklı birşey söylemedim ki bu konuda… Performans,döşemeler,şanzıman konusunda siz de beğenmediğinizi belirtmişsiniz zaten. Ben de arkadan itiş seviyorum ama bana tek hitap eden araç bmw 1-2 serisi, onlar da 85’ten başlıyor malesef. M3-4 de çok hitab ediyor tabii ama imkanım el vermez. Bu araç 50000 -55000 olsa belki düşünülebilir ama 70.000’e çıktığımda aklımın ucuna bile gelmez. Koreli firmalar yıllarca ürettiği peynir kutusu kalitesindeki arabalardan, vw ve ford ile aşık atacak duruma öyle bir anda gelemezler. Bence bu işleri yeni bir marka yaratıp onun altında denemeleri lazım. Hyundai ve Kia daha logo… Read more »
AutoengineeR
Üye
I30 konusunda kesinlikle kalite hissinin vasat olduğunu söylemedim, aksine kalitenin gayet güzel ayrıca trim sesinin de olmadığını belittim defalarca. Aracın sürüş konforu, hissi gayet başarılı diye de belirttim. Önemli eksileri şanzımanda toplanıyor. Çok yakması, az gitmesi de bununla alakalı zaten. Bu şekildeki bir değerlendirmede araca alınmaz gözüyle bakıyorsanız o zaman denilecek birşey yok. Ben sorun potansiyeli yüksek dsg ye 10 kere tercih ederim bu yavaş şanzumanı. Araç teknolojilerine çok yüzeysel bakıyorsunuz, kore araçlarının artık geri kalır bir yanı kalmadı bence, olay sadece ar-ge den ibaret değil -ki kore zaten şu an bir teknoloji devi-, şirket politikaları ve hedefleriyle de çok… Read more »
Big Pun
Üye

” Arabanın düğmeleri gayet güzel , malzemeleri de gayet güzel birleşme noktaları da güzel. ”

” Yalıtımı da çok iyi ”

” Bu araba daha üst bir sınıfın sıkıştırılmışı gibi”

Yorumuna gülmemek elde değil İbiza 🙂

IbizaFR150
Üye

Bana mı seslendin? Yukarıda tırnak içinde yazdıklarınla benim yorumum ne alaka ben anlayamadım.

Big Pun
Üye

Bütün Oto-Park ekibi arabanın içinin çok kaliteli ve şık olduğunu aracın içinde kendinizi iyi hissettiğinizi söyledi.Sen ise kalite hissi vasat demişsin bunu okurken yuh artık dedim bu kadar mı olur ? Hakkaten kalite hissine neye göre karar veriyorsunuz anlamak güç. Aracın zaten 3 tane eksisi var.

1 – 1400Kg’lük ağırlığı ( 1495 kg diye bilgi kirliliği var yanlış bir bilgi ).
2- Demode Şanzıman
3- Yüksek Tüketim. Bu 3ü dışında harika bir araç.

Terkar söylüyorum arabalardan anlayan insanların yanında i30’un kalite hissi vasat demeyin gülerler vallahi 🙂

e34m5
Üye

Kardeş anladık i30 fanatiğisinde her fırsatta hatırlatmana gerek yok

IbizaFR150
Üye

@Mobb Deep Valla gülen gülsün neşeli insan iyidir, benim de umrumda olmaz,sen istersen 5 kere daha söyle. Bence fiyatını hak etmeyen bir araç,nokta. Burada-forumda yorum yaparken araçlar üstünden konuşalım, böyle kişisel nitelikte, “gülüyorum” vs gibi aşağılayıcı ve tatsız tartışmalara mahal verecek tarzlara girmemeni tavsiye ederim. Ben fikrimi belitirim sen katılır veya katılmazsın.

İçi,işçiliği senin hoşuna gidiyor olabilir ama “az giden,çok yakan” tabirini duymuşsundur, bir de üstüne adam gibi çalışmayan bir şanzıman olan bir aracı , arabadan “anlayan” bir insan beğenmez.

AutoengineeR
Üye

Herşey güzeldi “IbizaFR150”, ama en son cümlenizle bozup attınız herşeyi. Arabadan anlayan insan neden bu olumsuzluklara rağmen bu arabayı beğenmesin? Burada çok insana gitti bu laf. İyi bir arabanın standardı var mıdır? Performans ve yakıt cimriliği midir? Konfor, sürüş kalitesi ve zevkinin performans ve yakıtı geri plana attığı insan profilleri yok mudur? O zaman arabadan anlayan herkesin, i30 dizel otomatiğin karşısında durmasını beklemeliyiz.
Arabadan anlayana 😉

Muhip Tuna Meti
Üye

Ben i30’u beğenmedim, otopark ekibi değil miyim yoksa artık? :'(