Lüks tüketime caydırıcı vergi

1400 cm3 silindir hacminin yeni bir sınır olabileceği konuşulmaya başlandı.

37

Maliye Bakanlığı yetkilileri, yurt içi tasarrufları artırmak amacıyla lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacağını belirtti. Yetkililer bunun içine hayvanların da kürkün de otomobilin de gireceğine dikkat çekti.

2015-2017 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Program’a göre, yurt içi tasarrufları artırmak amacıyla uluslararası yükümlülükler gözetilerek lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yasanının II ve IV sayılı listesinde yer alan ürünleri incelemeye başladıklarını belirterek, bunlar içinde lüks tüketime giren ürünlerle ilgili tedbir alınabileceğini söylediler. Bunun içine hayvarın da kürkün de otomobilin de girebileceğine dikkat çeken yetkililer, tek yapılmayacak olanın üretim ve girdi maliyetleri ile ilgili bir artış olacağını söylediler. Otomobillerde geçen yılın başında tüketimi engellemek amacıyla yüksek oranlı ÖTV artışlarına gidilmişti.

II VE IV SAYILI LİSTE
ÖTV, akaryakıt, otomobil, parfüm, içki ve sigara gibi ürünlerin üretildiğinde ya da ithal edildiğinde alınan bir vergi türü. Bu verginin hangi mallardan alınacağına ilişkin dört liste var. I sayılı listede benzin, II sayılı listede otomobiller, III sayılı listede içki ve sigaralar, IV sayılı listede de hayvar, güzellik malzemeleri, kürkler, cep telefonu, klima, çamaşır makinası, televizyon, elektrik süpürgesi, kıymetli taşlar gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Orta Vadeli Program’da yer alan ‘ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları’ grubundan II ve IV sayılı listedeki malların anlaşılması gerektiği ifade edildi.

Maliye yetkilileri, özellikle IV sayılı listeyle ilgili inceleme yapıldığını belirtirken, bu ürün gruplarının öncelikle ithalat yoğunluğunun inceleneceğini söylediler. Bunun için Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonu numarası üzerinden ithalat yoğunluklarına bakılacağını dile getiren yetkililer, ithalat yoğun olanlarla ilgili bir tedbir alınacağını kaydettiler. Özel Tüketim Vergisi Yasası’na göre IV sayılı listede yer alan ürünlerde sınır yüzde 25. Şu anda havyar, parfüm, kürk gibi ürünlerde ÖTV oranı yüzde 20. Çamaşır makinası, buzdolabı gibi ürünlerde yüzde 6,7 olarak uygulanıyor. Cep telefonlarında yüzde 25 ÖTV oranı var ancak ithal edilen telefonlardan sabit 120 lira alınıyor. Ancak beyaz eşya ile ilgili vergisel teşvik çalışması da var.

Otomobillerde ne olacak?

Otomobillerde motor silindir hacmine göre ÖTV alınıyor. 1600 cm3 silindir hacmini geçmeyen otomobillerde yüzde 45, 1600 cm3 ile 2000 cm3 silindir hacmine sahip otomobillerde yüzde 90 ve 2000 cm3 silindir hacmini geçen otomobillerde de yüzde 145 olarak uygulanıyor. Ancak son dönemde lüks markaların bile 1600 cm3 silindir hacminde otomobil ürettiğine dikkat çeken uzmanlar belki ara bir hacim vergilemesine de geçilebileceğini söylediler. Örneğin 1400 cm3 silindir hacminin yeni bir sınır olabileceği konuşulmaya başlandı.

İthal edilen bir ürüne ithal olduğu gerekçesiyle ek vergi getirilemiyor. Bu Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırılık teşkil ediyor.

37
Kimler Neler Demiş?

avatar
26 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
alper the greatQuad CoregolgeoyunlariIbizaFR150isavran Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
alper the great
Üye

yılbaşından sonra açılacak başlıklar:
60 bine kadar sıfır polo mu ibiza mı yoksa corsa mı ?
1.3 dizel albea aldım 50 kuruş yakıyor
60 bine 1.6 dizel accent alınır mı ?
motorin 5 liraya düşer mi ?
tabi alışkanlıklar da kökten değişir diye düşünüyorum. 200 ml lik bira çıkabilir mesela karton kutuda sonra sigara kullananlar için paket taşımak lüks olur millet kimse istemesin diye dal taşır 😀 bakın bu güzel olur bir mekana girip masaya sigara paketini koyan delikanlı kardeşlerimizin gerçekten havası olur 😀 en iyisi kaçak sigara alkol işine girmek bu durumda

Quad Core
Üye
Quad Core

Cavurun 400 bin TL’ye bindiği Mercedes’e, 1 milyon 200 TL bayılarak ancak binebiliyoruz (binemiyoruz daha doğrusu)
Bizim milletimiz de iyi bir yaşamı haketmiyor mu? Kesinlikle!! (evet)

Vatandaş: Sayın devletim bana bir Mercedes, en güvenli, en bastın mı gideninden…
Devlet: BMW mi, napıcan lan Audi’yi? Sana VW veriyim, al sana Reno, binerken beni hatırlarsın 🙂

Ama sanayi ve teknolojiye yatırım yapılmadığı sürece devletin gelir kapısı vergiler olmaya devam edecek maalesef.

golgeoyunlari
Üye
golgeoyunlari

alışırsınız merak etmeyin.

IbizaFR150
Üye
IbizaFR150

Yollarda güvenle gidecek, kullanırken biraz keyif verecek araçlar “lüks tüketim” oluyor ama mücevherat falan daha normal tüketimler tabii… İmkanı olan koşarak kaçsın bu ülkeden.

aksoy61
Üye
aksoy61

Bu arada bir düzeltme yapayım. Hammadde olarak ithal edilen elmasın %20 lik ötv vergisi yok. Amaç yurt dışındaki üreticilerlen rekabet edebilmek ve ihracatı arttırmakmış. Yani takı ve mücevherat olarak satılan elmas- pırlantanın ötv si var.