Audi teknik geliştirme müdürü Prof. Dr. Ulrich Hackenberg Prologue konseptinin iç mekanının tartışılmasının ardından Automobile Magazine’ e konuştu. Hackenberg gelecekteki modellerin daha az fiziksel tuşa ve açma kapama düğmelerine sahip olacağını ve ileride herşeyin dokunmatik ekranlardan ayarlanacağını otomobillerin tuşlara sahip olmayacağını söylüyor.

2015 TT’ de digital gösterge panelinin MMI fonksiyonları ile kullanılacağını söyledi. Sedan ve crossoverların ayrı bir gösterge paneli ve eğlence sistemine sahip olacağını belirtti. Otonom sürüş teknolojisi ile ilgili de konuşan Hackenberg çalıştıklarını ancak otonom sürüş sisteminde bir problem olması sonucunda sürücünün kontrolü ele alabilmesi için on saniyeye ihitiyaç duyduğunu fark ettiklerini ve yüksek hızlarda olabileceğinden dolayı potansiyel bir güvenlik konusu olduğunu belirtti. Audi aradığı çözümlerden birini bildirdi; iki adet bilgisayar ve sensörler kullanarak otomobili izleyecek  eğer iki sistemi kabul etmiyorsanız kontrolü sürücü ile ele almalısınız.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Audi’nin iç mekan geleceği"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Orhan Okay
Üye
Ne kadar yanlış bir düşünce. Ergonominin temel kurallarına aykırı. Bu açıklamayı Audi’nin yaptığına inanmıyorum. Haberi yazan gazetecinin aklı evvelliğindan kaynaklı olabilir. (sitenin haber editörlerini tenzih ederim). Dokunmatik kullanım hız ve dikkatin başka bir yere odaklandığı durumlarda çok kullanılabilir değildir. Bunun yerine sadece el yordamı ile bakmadan kontrol edilebilen tuş takımları ve çevirmeli düğmeler çok daha pratik ve güvenlidir. Aynı zamanda hızlıdır da. Sadece bir tuşu sağa çevirerek arabayı ısıtabilirsiniz ama dokunmatik ekranda bu en az 2-3 hassas hareket gerektirir. Bu hareketler de gözünüzü yoldan ayırmanızı sağlar. Her yerde dokunmatik ekran kullanımı teknolojik yapıcam diye mokunu çıkarmaktır. Biri güzel bir yorum… Read more »
Inque
Üye

Senelerdir fuarlarda tanıtılan konsept araçlardaki iç mekanların artik uygulanmasının vakti geldi.

emre 24
Üye

Sanki uzayda yaşıyıoz ne biçim tasarım bu

Renard
Üye

bu teknolojiler mukunse 50-60 sene sonra halka insin. ben boyle araba kullanmak istemiyorum. -,-