Nisan ayında Stefano Domenicali, Ferrari takım direktörlüğü görevinden istifa ettiğini açıklamış, yerine çok hızlı bir şekilde Marco Mattiacci getirilmişti. Sadece 8 ay görevde kalabilen Matiacci’nin görevine son verildiği, yerine ise Maurizio Arrivabene’nin getirildği bildirildi.

Ferrari, daha önce hiç yarış kazanamadığı 1993 sezonunda aynı durumu yaşamış, yıl içerisinde takım direktörlüğü için 3 farklı kişi görevlendirilmişti. Ferrari’nin yeni takım direktörü olan Arrivabene, daha önce markanın ana sponsorlarından Philip Morris’te ve Formula 1 komisyonunda görev almıştı.

140049abu-1024x682-547360ed48578

Ferrari yönetim kurulu başkanı Sergio Marchionne konuyla alakalı bir gazeteye verdiği röportajda şunları dile getirdi:

“Maurizio Arrivabene’yi göreve getirdik çünkü kendisinin Scuderia’ya ve Formula 1’e önemli bir hareketlilik getireceğini düşündük. Bu doğrultuda sadece Ferrari’nin istekleri değil teknik hususlardaki yönetimi ve sporun gerekliliklerini de göz önünde bulundurduk.

Maurizio çok bilgili bir kişi. Bir yıldır Formula 1 komisyonunda yakinen çalışma fırsatı bulduğumuz, karşı karşıya kaldığımız durumların farkında olan birisi.

Kendisinin Formula 1’i yeniden canlandırma konusunda yenilikçi, uzun soluklu planları var. Onun Formula 1 ‘deki sıkıntıların giderilmesi konusundaki çalışmaları ve sektörle olan yakın ilişkileri sonucunda edindiği idari deneyimin takımımızın motivasyonunda kendisine yardımcı olacağını düşünüyorum. Arrivabene’nin lider kişiliği sayesinde yarış aktivitelerimizin emin ellerde olduğundan hiç şüphem yok.

Bu arada Marco Mattiacci’ye de Ferrari’de geçirdiği 15 yıl için teşekkürlerimizi sunuyoruz umarız gelecekte hedeflerine ulaşır.”

140100can-1024x682-547361b8b47de

Yönetim kurulu başkanının açıklaması bir yana dursun, takımın yeniden yapılanmasına başlanmasına rağmen Marchionne’nin beklentilerinin karşılanamaması ve Ferrari’deki şanssızlıklar, Matiacci’nin başarısızlığının en büyük nedenleri oldu. Umarız Arrivabene’nin gelişi Ferrari’yi ilk sıralara taşımaya yeter ancak bu zor durum bir kişinin değişmesiyle düzelecek gibi görünmüyor.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir