“The BHP Project” ‘in üzerinde çalıştığı Koesnigsegg One: 1 için üretim sürecini belirten paylaşımlar birkaç aydır internet ortamında görülüyordu. Otomobilden sadece 9 adet üretilmiş ve hepsi satılmış durumda (bunların arasında prototipi de dahil).

Tasarım olarak sadece soldan direksiyonlu olarak düşünülmüş olsa da 1 adet sağdan direksiyonlu versiyonu da mevcut olan otomobilin dış kısmında mavi tonuyla renklendirilmiş karbon ile 3 katmandan oluşan sedefli beyaz çizgiler bir arada kullanılmış. Bu canavarın önümüzdeki yılın başlarında resmi Koenigsegg bayisi olan “SuperVettura” ’da yerini alması bekleniyor.

Dünyanın ilk “Megacar” ‘ı olarak lanse edilen, geçtiğimiz Cenevre Motor Şov’unda tanıtımı yapılan 1341 kg ağırlığındaki Koenigsegg One: 1 çift turbo beslemeli 5.0 litrelik V8 motoruyla 1341 HP(1000 kW) güç ve 1371 Nm tork üretmekte.

Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olarak karakterize edilen One: 1’in suni ortamda maksimum hızı 440 km/s olarak belirtilmiş, umarız aynı hıza gerçek koşullar altında ulaşması da mümkün olur.

0-400 km/s hızlanmasını yaklaşık 20 saniyede tamamlarken, ön bölümünde 6 arkada 4 pistonlu kaliper olmak üzere 397mm çapındaki ön / 380 mm çapındaki arka hava soğutmalı seramik fren disklerinin yardımıyla 400-0 km/s frenlemesini 10 saniyede tamamlıyor.

Fiyatı hakkında herhangi bir bilgi bulunmazken en pahalı otomobillerden biri olacağı aşikar.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2
0
0
 
1
Tiff Needell, Volvo kamyonla meydan okuyor | OTOPARKFastBack
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
trackback

[…] ve hızını daha da artırabilmesinin yanı sıra dünyanın en hızlı araçlarından biri olan Koenigsegg One:1 var. Kamyonun sürücü koltuğunda, normalde İngiliz yapımı bir otomobil programı olan Fifth […]

FastBack
Üye
FastBack

Makine yılan !