Geçen haftanın başında yaşadığımız olayı çoğunuz okumuşsunuzdur. Bana hak verenler oldu, beni eleştirenler oldu, ama genel olarak çoğu kişi bütün olayı yanlış anladığından durumu çok farklı noktalara çekenler oldu. Elimden geldiğince bu süreci ve nasıl bu noktaya geldiğimizi size açıklamaya çalışacağım.

 

Uzunca bir süredir, ki yaklaşık olarak 1 yıldan biraz daha fazla bir zamanı kapsıyor bu, Otopark.com olarak şiddeti her geçen gün biraz daha artan bir saldırı altındayız. İlk başlarda çok cılız olan bu sataşmaları fazla önemsemesek de, artık canımızı sıkacak bir noktaya geldi bu durum. Üstelik daha yeni yeni fark ettiğim kadarıyla bu saldırı normal insanlardan da değil, pasif-agresif psikopatlardan geliyor. Önce sosyopat olduklarını düşünüyordum ancak kendilerini sosyopat olarak nitelemek iltifat etmek gibi olacağından doğrudan psikopat demeyi uygun buldum. Detayları verdikçe bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

 

Şimdiye kadar otopark olarak ne zorluk yaşadığımızı yüzeysel olarak sizlerle de zaman zaman paylaştığımızdan, durumumuzun az çok sizler de farkındasınız. Kimi zaman test videolarına bile yansıdı bu moral bozukluklarımız. Tepkinizi anında gösterdiniz, “Bu video niye kısa?”, “Hiç eğlenceli olmamış!” diye. Sadece bazılarınız fark etti aslında ne olduğunu ve “Abi iyi misiniz?”, “Bir şey mi oldu?” diye sordu. Sitem etmek değil amacım, sadece dikkatli olanların yaşadıklarımızı fark ettiklerini söylemek istiyorum. Biz hem bizle iyi görünüp arkamızdan iş çevirenlerle, hem test araçları için distribütörlerle, hatta bazen sadece işini iyi yapmayan insanlarla uğraşırken, bir anda bu takipçilerden de tepki almaya başlayınca önce bir afalladık. Şimdiye kadar bize destekleri ve iyi niyetleri dışında geri bildirim yapmayan, bu yüzden de kafamızın hep rahat olduğu bu grup, birden bize karşı farklı davranmaya başlamıştı. Tabii ki hepinizi kastetmiyorum ancak hiç beklemediğimiz bir şeydi bu.

 

Yaklaşık olarak aynı zamanda birebir muhabbetimin olduğu bazı takipçiler, benle bazı insanların videolarını paylaşıp, o videolardaki kişilerin yazdığı bazı yazıları okuttular. Açıkçası varlıklarından bile haberdar olmadığım bu insanların bizim için söyledikleri sözler ve tutumları hem komik, hem de korkunçtu. Bunları öğrenmek için ise hayatımda daha önce hiç girmediğim karanlık bir dünyaya adım atıyordum. Forumların dünyası!

 

Forum konseptine ne kadar uzak olduğumu da fark etmişsinizdir eminim. Otopark’ın kendi forumunda en az bulunan editör olarak sizlerden gelen şikâyetlerden biri de, benim forumdaki eksikliğim oluyor genelde. Otopark’ın kendi forumu dışında girdiğim bu karanlık dünya, kimin ne olduğunu bilmediğiniz, aynı kişinin iki farklı hesapla kendi kendine atışıp kavga çıkarabildiği bir tımarhaneydi aslında. Bu yüzden orda yazılanları çok da ciddiye almadım. Üstelik ilginç bir şekilde kimin yazdığı da ayan beyan ortada olduğundan, “Kendi görüşüdür, kendi bilir.” dedim ve geçtim. Ancak daha sonra benzer tarzda görüşler pasif-agresif bir şekilde bizim sitede de belirmeye başlayınca dikkatimi çekmeye başladı. Her defasında taktik aynı idi. Bir takipçinin basit bir eleştirisine “Katılıyorum ve bence…” diye başlayan cümlelerle oldukça ağır ithamları, inanılmaz kibar ve “Terbiyeli” bir dille süsleyerek büyütmek, sonuna da “Sizin iyiliğiniz için aslında…” diyerek işin içinden masumca çıkmak. Bu şekilde bizi bilen ve bize güvenen insanların içine bir kuşku düşürmeye çalışıyor, bizi yeni tanıyanları ise soğutmaya çalışıyordu veya ben paranoya yapıyordum. Bir türlü emin olamadığımdan bu haftaya kadar dillendirmedim bu mevzuyu. Ta ki test puanlarımız yayınlanana kadar.

 

İşte dediğim adam oradaydı, her konuda her şeyi bildiğini iddia eden, söylediğimiz ister teknik bir konu olsun, isterse de kişisel bir görüş, her şeye karşı çıkan bu adam, hem bu nasıl puanlama sistemi diyordu, hem de firmalara iyi görünmek için ağız değiştirdiğimizi söylüyor, testlerimizin firma koktuğunu iddia ediyordu. Yıllarca nelerden taviz vererek oluşturduğumuz imajı, tarafsızlığımızı, dürüstlüğümüzü bir kalemde silip atmaya çalışıyor, hatta abartıyor diyebilirsiniz ama, bana göre şerefimize çamur atıyordu. Arkadaşlar bakın, Otopark’a çamur atmak bu kadar kolay değil. Benim de bir noktadan sonra kabul edemeyeceğim ithamlar var, basit bir test puanlaması sıralamasını, bazı markaları kayırmak için yüksek, bazılarını yermek için düşük yazdığımızı, alakasız arabaların puanlarını karşılaştırarak yapmaya kalkarsanız, vereceğim tepki de bu olacaktır. Burada yazdıklarımı o anda açıklamayı mantıklı bulmadı. Çünkü karşı tarafın tepkisi bu yazıyı yazmama neden olacak kadar yüksek değildi. Ayrıca durup dururken uzun uzadıya böyle bir altyapı verip, bakın bu adam aslında böyle demem de deli saçması olacaktı. Ben de açıkça kendisini hedef aldığımı düşünerek bir cevap yazdım. Benim yazdığım gerizekâlı lafından sonra beklediğim, takipçilerin kimi kastettiğimi anlayarak o şahsın “ARTNİYETLİ” bu tutumunu eleştiren yorumlar girmesiydi. Gerçekte olan ise bundan çok farklı oldu.

 

Bu kişi ustaca kendisine söylediğim lafı bütün takipçilere mal etti, ve kayış da o noktada koptu. Yazılanları tam olarak okumayan veya benim orda aslında bir veya iki kişiyi kastettiğimi anlamayan herkes maalesef haklı bir biçimde benden özür bekleyen bir tutum içerisine girdiler. Haftalardır aynı taktiği uygulayan bu adam yine aynı şekilde işin içinden sıyrılıverdi. “Bakın bakın hepimize birden nasıl hakaret ediyor bu adam.” diyerek herkesi ardına alıp devasa bir dalga yarattı ve benim de o an için o dalgaya karşı koyacak gücüm yoktu açıkçası. Özür dileyip çıksaydın işin içinden diyebilirsiniz. Ancak özür dilememi de çok farklı yerlere çekebileceğini düşündüğümden ve ne olacağını kestiremediğimden, böyle bir şeyi yapmak istemedim.

 

Bakın arkadaşlar bu tartışma bu sitedeki ilk tartışma değil. Hatırlarsanız benden yaşça çok çok daha küçük bir takipçinin benimle DSG viskoz kavrama mı, değil mi tartışması da oldukça uzun sürmüştü. O genç arkadaşımız da ciddi olarak sabrımın sınırlarını zorlamıştı ama hiçbir zaman kendisine karşı bir yaptırımda bulunmadık. Daha bunu bile bilmiyorsan bas git buradan demedik. Çünkü biz site olarak karşılıklı diyaloğun, fikir paylaşımının değerine inanıyoruz. Ne zaman ki bu genç arkadaşımız olayı fiziksel şiddet tehditlerine vardırdı, o zaman maalesef kendisini uzaklaştırmak zorunda kaldık. Daha sonra kendisi bir mail ile durumunu açıkladı ve yeniden aramıza katıldı. Anlatmak istediğim, segmentlere göre puanlama sistemini bilmediği için anlamayan bir kişiye böyle bir tepki göstermem söz konusu bile değil. Böyle bir yapım olsa bundan önceki benzer durumlardan sabıkalı olurdum zaten. Yeniden tekrarlıyorum, benim tepkim bu art niyetli psikopatın art niyetli hareketlerineydi. Bakın bu şahsın hırsı ne kadar büyükse artık, sadece bizim sitemizde de değil, başka platformlarda da benzer şekilde bize saldırıyor. Bu durum bile benim geçen haftaki olaydaki tutumumu açıklıyor diye düşünüyorum. Üstelik tartışma büyüdükten sonra, yine bu sitenin iyiliği için bunları yazdıklarını söyleyen başka insanlar, bu tartışmayı oldukça hızlı bir şekilde başka platformlara taşıyarak, “Bunların da ne mal olduğu ortada işte!” tarzında yazılarıyla bu sitenin iyiliğini ne kadar düşündüklerini göstermiş oldular kanımca.

 

Sizden ricam, o yazının altında yazdıklarımda, “Bizde böyle, beğenmeyen çeker gider.” tarzı tek bir kelime etmemişken, olayı büyütmek, sizi galeyana getirmek, beni de zor bir duruma sokmak için yazdığımı iddia eden, “Bir özür bile dilememişsin, hala gerizekâlı diyorsun, işte senin bu kadar bile karakterin yokmuş, senin seviyen bu kadar.” yazıp, beni karaktersizlikle suçlayıp sonra da “Bak ben hakaret etmeden fikirlerimi yazıyorum, zor değilmiş.” tarzı laflar geveleyen bu çok “Terbiyeli” insanları lütfen dikkate almayın. Lütfen bu nüanslara dikkat edin. Yazılanlar hala orada duruyor. Benim ne yazdığıma, gelen cevaplara dikkat edin ve olmayan, yazılmayan şeyler yazılmış gibi verilen cevapları kendiniz görün.

 

Benim hatalarım olmadı mı o gün? Tabii ki oldu. Öncelikle ilk yorumumda cevap verdiğim kişiyi doğrudan net bir şekilde söylemem gerekiyordu. Onun yerine ben o kişiyi utandırmamak için hiç alakasız bir kişinin yorumunun altına isim vermeden yazdım. Yanlış yaptım.

İkincisi yaşadığımız bu saldırı durumunu size açıklamam gerekiyordu, ancak bu şahıslar bu saldırıyı o kadar “Terbiyeli” ve bizim iyiliğimiz için olduğunu iddia ederek yapıyorlardı ki, size bunu açıklamak çok zor olacaktı. Umarım artık net bir şekilde anlaşılmıştır bu. Gördüğünüz gibi onların kötülükleri yanında benim gerizekalı lafım gerçekten çok masum kalıyor. Eğer gerizekalı lafımın benim bir terbiyesizliğim olduğunu düşünüyorsanız maalesef söyleyebileceğim bir şey yok. Ben hala bu kelimenin bir küfür veya terbiyesizlik olduğunu düşünmüyorum.

Üçüncüsü ise belki de bu tepkimi bu kadar genel bir ortamdan göstermemeliydim, ancak bu siteye emek veren herkese atılan bu çamura daha fazla sessiz kalamadım, özür dilerim. Umarım durumumu açıklamışımdır. Bu yaşanan olaylarda bana destek veren bütün takipçilerimize teşekkür ediyorum. İstemeden kırdığım, üzdüğüm kişilerden özür dilerim. Bu tartışma esnasında benim yerime özür dilemek zorunda kalan takipçilerden özellikle özür diliyorum. Bütün bu karmaşa ve tartışma esnasında beni anlayan ve desteklerini esirgemeyen takipçilerimize de teşekkür ediyorum.

 

Son olarak değinmek istediğim bir konu daha var. Bu güne kadar beni testlerde görmek istemeyenlere, benim yeterliliğimi sorgulayanlara sessiz kaldım. Kendi fikirleridir, belki gerçekten And ve Sinan’ın yanında olacak bir kişiden bekledikleri şeyleri gösteremiyorumdur diyordum. Ancak iş ufaktan çığrından çıkmaya başladı ve zır cahil olmakla, bilgisizlikle ve objektif olmamakla suçlanmaya başladım, üstelik beni eleştirdikleri şeylerin de basit ve saçma şeyler olduğunu fark edince bir şeyler söyleme gereği hissettim. Açıkçası bunlardan birinin suçlusu birazcık da And, kendisi sıkıcı bulduğundan ben araçlarla ilgili bir iki teknik bilgi söylediğimde genelde kesiyor. Hatta bununla ilgili bir geyiğimiz bile var, benim olduğum videoların sonuna dikkat edin, hep ben konuşurken lafım kesilir ve jenerik girer. And’dan rica edecem beni kestiği kısımlardan bir montaj oluşturup teknik bilgiler kuşağı yapalım, bu konu da daha fazla uzamasın.

Bir de objektif olmama konusu var. Arkadaşlar bakın bunu çok defa yazdım, daha fazlasını da videolarda, sağda solda söyledim. BMW konusunda ben OBJEKTİF DEĞİLİM. Bu sadece BMW için geçerli. Diğer her markada normal görüşlerimi dile getirebilirken, BMW olunca kendimi tutamıyorum. Takım tutmak gibi bir şey bu da, bu yüzden benim BMW ile ilgili yorumlarımı birkaç derece kısarak servis edin, çünkü BMW için objektif olamıyorum. Diğer markalarda normal şekilde dinleyebilirsiniz beni. Uzun bir yazı oldu farkındayım, umarım kendimi açıklayabilmiş ve kırıp üzdüğüm insanların gönlünü de alabilmişimdir. Kendinize iyi bakın. Binlerce kilometre öteden sevgilerle.

 

Muhip Tuna Meti

 

Kimler Neler Demiş?

100 Yorum "“Terbiyeli” Terbiyesizlerin Yükselişi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Onur Mutlu
Üye
Ben bu yazıyı şimdi okuyabiliyorum. Anladığım kadarıyla, bazı insanlar başka insanların iyiliğini düşündüğü kılıfını giydirip onlara zarar vermeye çalışıyor. Bu nasıl bir artniyettir? Gerçekten aklım almıyor. Bir de çoğu videonuzu izledim ve çoğunlukla eski videolarda bir anda birinin sözü kesiliyor ve konu orada sözü kesen kişi tarafından kapatılıyordu. Bu yapılan o kadar yanlış ki. Birbirinizi çekememe durumu olmamalı bu sitenin editörlerinde. Herkes birbirinden farklı, bu farklılığa bağlı olarak bilgi derecesi bazı konularda yüksek, bazı konularda ise düşük. Bilgi derecesi o konuda yüksek olanın konuşması elbette mantıklı olanı ama düşük bilgili olanı da asla ezmeden o bilgileri ona aktarabilmek ise bu… Read more »
icemis
Üye

Biz sizi ekip olarak seviyor ve güveniyoruz. Hepinizin tarzı ve bize sunduğunuz tatlar tabi ki farklı ve güzel olan da bu zaten. Siz işinize odaklanın ve gerisini fazla takmayın. Biz, giderek çoğalarak, takipteyiz…

ahmetgms
Üye

eğer bu ülkede bu sektörün gelişmesini istiyorsanız bu tür saçma insanların laflarını göz ardı edip yaptığınız işe devam etmelisiniz bildiğinizi yapın başarılarınız devamını dilerim

mmk
Üye

siz hiç canınızı sıkmayın kaliteli adamlar daha çok bu sitede, sizleri arabalar hakkında çok şey bilen arkadaşlarım gibi görüyorum. sohbetleriniz öyle çünkü siz bildiğinizi söyleyin yorumlamayı biz yaparız

furkang
Üye

Sizin test yapmadğınız arabayı almayan bir nesil çıkarken taktığınız şeye bakın :)) Bu arada Audi Q5 ve Toyota Rav4 tsti istiyoruz abiciğim:))