Otomatik vitesi sevdik

Geçmişte çoğunlukla kadınların ve "acemi" sürücülerin tercih ettiği otomatik şanzımanlı araçlara olan ilgi, sağladığı sürüş konforu nedeniyle son yıllarda giderek artıyor.

19

Ocak-Kasım 2014 döneminde satılan 477 bin 277 otomobilden 219 bin 868’ini otomatik vitesli otomobiller oluşturdu ve satıştaki payı yüzde 46’ya yükseldi. Lüks sınıf otomobillerde otomatik vites tercihi ise yüzde 98 oldu.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerinden derlediği bilgilere göre, sürücülerin otomatik vitesli otomobillere olan ilgisi her geçen yıl artıyor.Yılın 11 aylık bölümünde satılan 477 bin 277 otomobilden 219 bin 868’ini otomatik vitesli otomobiller oluşturdu.

Ocak-Kasım 2014 döneminde otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 1,32 arttı. Geçen yılın 11 ayında 217 bin 10 olan otomatik vitesli otomobil satış adeti bu yıl 219 bin 868’e çıktı.

Otomatik şanzımanlı otomobil satışlarının payı ise yüzde 38,51’den yüzde 46,07’ye yükseldi. Satılan her 10 otomobilden yaklaşık 5’ini otomatik vitesli araç oluşturdu. Otomatik vites en çok lüks otomobil sınıfında tercih edildi. Bu sınıfta satılan 2 bin 907 aracın yüzde 98,01’inde otomatik şanzıman tercih edildi.

En küçük şehir otomobili olarak bilinen A segmentinde 2 bin 516, bu segmentten biraz daha büyük olan ve küçük otomobil sınıfında yer alan B segmentinde 40 bin 869, küçük aile otomobili olarak nitelendirilen C segmentinde 113 bin 208, büyük aile otomobili olarak bilinen D segmentinde 48 bin 23, üst sınıf kategorisindeki E segmentinde ise 12 bin 345 otomatik vitesli otomobil satıldı.

Otomatik şanzımanın payı, D segmentinde yüzde 82, E segmentinde yüzde 76, A segmentinde yüzde 69, C segmentinde yüzde 45, B segmentinde yüzde 27 oldu.

AA

19
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
burakcivicMehmetMehmet Akif Doğannonserviamfrank Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
burakcivic
Üye
burakcivic

sonucu bir şeye bağlanmayacak olan, günün sonunda gene milletin kendi fikriyle yatıp uyuyacağı tartışmalara hasret kalmıştım ya. durmak yok ,yola dvm;manuel mi otomatık mı?…………

Mehmet
Üye

bana göre manuelden zevk alan arkadaşlar varsa ama bi yandanda trafikten dert yanıyorlarsa ve bütçeleri varsa f1 vites bir otomatiğe dönmeleri manuel kadar zevk alıcaklarına eminim 🙂

Mehmet Akif Doğan
Üye
Mehmet Akif Doğan

Bu konu da büyük versuslardan olur bence.İstanbul kafasıyla düşünüp manuel=hamallık diyende bir yerde haklı Isparta Kilis Çorum’da oturup otomatik=gereksiz diyen de.Benim tek özlediğim kısımsa kesiciler.Bu konuda çalışmaları lazım 🙂

burakcivic
Üye
burakcivic

tesla trollun teki. CVP YAZMAYIN.

frank
Üye
frank

Tabiki otomatik vitesin tercih sebebi olacağı birçok durum var. Fakat düz vites ameleliktir demek otomobil kullanmayı hiçbir zaman bir zevk haline dönüştürmemiş olmak demektir bence. 100 – 150 beygirle neyin zevki demek 150 beygirden daha güçlü arabaları düz vites ve elektronik sistemler devre dışı iken limitlerinde kullanmanın ne kadar zor olduğunu ve ustalık gerektirdiğini bilmemektir. Biliyorum diyen ve böyle yorumlar yapan da hiçbir zaman bu şekilde araba kullanmamıştır. ( boş otobana çıkıp hazlamaktan bahsetmiyorum) 100 150 beygirle ne keyfi ediyen biri and ve sinanın 60 beygirlik i10 testinde hiç izlememiş, aldıkları keyfi hiç görmemiştir. Otomobil kulanmanın keyfini bugüne kadar sadece… Read more »

nonserviam
Üye
nonserviam

Yaptığın yorumu okurken o kadar güldüm ki anlatamam. Sen kendi bindiğin dalı kesmişsin. Demişsin ki and i10 kullanırken keyif aldı falan demişsin. Orada and ve sinan’a keyif veren unsur aracın manuel olmasından ziyade 3 silindir motorun e46 m3 ün motorunun karakteristiğine benzer olmasıydı. Ayrıca polo testini de izlediysen and “ben bu arabada manuel vites kullanımını alamadım” dedi. Manuel arabada keyif bir yere kadardır. Günde 4-5 saat istanbul trafiğinde dur kalk yapıyorsanız manuel amelelikten başka hiç bir şey değildir. Manuel vites bmw kullanıcısı olarak söylüyorum bunları. Polo yu beğenmeyen demişsin, beğenmediğimi hiç bir zaman bu forumda belirtmedim. Benim demediğim şeyleri demişim… Read more »

frank
Üye
frank

Ben i10 un vitesinden keyif aldılar demedim zaten, arabanın neyini beğendikleri testte açık. Yalnız araba 1.0 düz vites ve keyifliydi sonuç olarak. Sana göre 1.4 düZ vites polo kesinlikle keyifli olamaz. Gerçek sürücüler elektronik sistemlerle dolu yeni arabaların kendi kendini kullanmasından ve sürücüyle arabanın arasındaki bağı kopardığından şikayet ediyor. Esp nin iptal edilememesini bir eksiklik olarak görüyor. Biri de gelmiş düz vites amelelik diyor. Tabiki bazı şartlarda otomatik tercih edilebilir. İstanbul trafiği gibi. Ama düz vitese amelelik demek gerçek sürücülüğü bir kenara atmaktır.

nonserviam
Üye
nonserviam

1.0, 1.2, 1.4 b segmenti arabalardan dur kalk trafikte keyif alıyorum diyen ciddi anlamda mazoşişt falandır ki aramızda böyle arkadaşlar varsa tıbbi bir yardım almalı derhal.

And’a sor bakalım İstanbul trafiğine haftanın 6 günü girip dur kalk yapacak olsa 3-4 saat boyunca o manuel 1.0 i10’dan aynı keyfi alır mıymış?