Toyota’nın yeni geliştirdiği FV2 Concept adlı araç, sürücülerin vücut hareketlerini yorumlayıp, yönünü ona göre belirliyor.

Markalar sürüş destek sistemlerine ve sürücüsüz seyahat teknolojilerine milyonlar harcarken Toyota bu çekişmeye farklı bir soluk getirdi. Ayakta ve oturarak kullanılabilen Toyota FV2 Concept vücudun sağa sola ileri geri hareketlerini algılayıp ona göre yönünü belirliyor.

Hem şehir içi kullanımına uygun boyutları hem de direksiyondan bağımsız, farklı sürüş pozisyonları ile rakiplerini zorlayan FV2 Concept ileri teknolojik donanımlara da sahip. Aracın rengi sürüş dinamiklerine ve sürücünün ruh haline göre farklı renklere dönüşebilirken, yerel kaynaklardan çekilen trafik bilgileri ile özellikle kavşaklardaki kör noktalarda kaza yapma riski büyük ölçüde azaltılıyor.

Sürücünün beceri seviyesini öğrenerek sürüş destek sistemlerini sürücüye göre ayarlayan FV2 Concept gidilmek istenen yere alternatif güzergahlar da öneriyor. Video kaydedip fotoğraf çeken araç, yolda engel gördüğünde de sürücüyü uyarıyor.

 

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Toyota’dan duygusal tasarım"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
UYB2101
Üye

Toyota’nın tasarımları hep duygusaldı. Dikkat edin bir eski kasa Avensilere Aurislere ön tampon gülümseyen japonlar gibi bakıyor 😀

bariskhy
Üye

kurye motoru olabilir postacı arabası olabilir ama otomobillerin ruhu böyle şeylerle öldürülmesin ! 🙂

mit.
Üye

Gelecek için güzel şeyler. Bu tip araçların daha güvenli olacağını düşünüyorum, hiç bir şekilde araçın içinde burnunuz kanamayabilir geliştirilen teknolojilerle birlikte.: