Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, eylül ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı, 18 milyon 616 bin 82’yi buldu. Taşıtların yüzde 51,1’ini otomobil, yüzde 16,3’ünü kamyonet, yüzde 15,2’sini motosiklet, yüzde 8,6’sını traktör, yüzde 4,1’ini kamyon, yüzde 2,3’ünü minibüs, yüzde 1,1’ini otobüs, yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu. Türk insanının otomobil alırken renk tercihinde ise beyaz ilk sırada yer aldı. Yılın 9 aylık kısmında trafiğe kaydı yapılan 419 bin 986 adet otomobilin yüzde 63’ünü beyaz renkli otomobiller oluşturdu.

YILIN İLK 9 AYINDAKİ OTOMOBİL RENK DAĞILIMI

Ocak-Eylül 2014 döneminde 264 bin 774 kişi beyaz renkli otomobili tercih ederken, otomobillerde bu tercihi yüzde 16,9’luk pay ve 71 bin 156 adetle gri, yüzde 9,4’lük pay ve 39 bin 408 adetle siyah renk takip etti. Bu dönemde, 19 bin 548 kırmızı , 10 bin 827 kahverengi, 9 bin 797 mavi, bin 946 sarı, bin 55 yeşil, 875 turuncu, 600 ise diğer renklerden otomobiller tercih edildi.

otomobil_renk_dagilim

AA

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum "Türkiye’de en çok beyaz otomobil satıldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
chomar
Üye

ben de aracım sırf şirket arabası gibi olmasın diye metalik kırmızı aldım.

oguzmrdn
Üye

Ben de beyaz rengi seviyorum. Arabanın çizgilerini daha net belli ettiğini düşünüyorum. Koyu renkler o güzelliği kapatıyor.

Öte yandan grinin 2.sırada grinin olmasını da çok universal bir renk, ona bağlıyorum. Sonuçta yakışmamış diyebileceğimiz bir araba nadirdir gri için.

cnkakyz
Üye

beyaz araçlarda genelde fiyat farkı yok sırada beklemiyorsun diğer renklerdeki gibi çizikte göstermiyor daha ne olsun 🙂

omeremre
Üye

siyah çizik ve tozu çok fazla gösteriyor onun haricinde güneşte pişiyor arabanın içi kırmızı da orta yaş ve üzerinin pek de seçmediği bir renk metalik de fiyat farkı olmasına rağmen zaten listede ikinci olmuş ama neredeyse her arabaya en çok yakışan rengin de beyaz olduğunu düşünüyorum ezmeyelim bu arada aracım siyah corsa kendi arabası beyaz diye dedi olmasın 😀

Renard
Üye

renk tercihinin altinda son zamanlarda halkin beyaza olan takintili yaklasimi ve firmalarin satis stratejisi etkili. beyaz rengi bedavaya diger renkleri fahis fiyatlara satarsan trafik de boyle beyaz ortuye doner. kirimizi arabam ile iftihar ediyorum =) beyaz aracin icinden kirmizi aracimi suzenler de ayri bir komedi tabi =)