2017 Audi TTQ

Q2 ve Q4 isimleri Fiat'ta kalacak.

1

Audi, SUV pazarındaki payını attırmak için Q1’den Q9’a kadar modelleri üretmek istiyor. Sıkıntı ise Fiat’a tescilli olan Q2 ve Q4 isimlerinde ortaya çıktı.

Fiat Q2 ve Q4 isimlerini şirket politikası gereği satmak istemiyor. Örnek olarak, Fiat Q4 ismini Alfa Romeo 159’da 4 tekerden çekiş sistemini belirtmek için kullanıyor. Bu isimleri alamayacağını anlayan Audi, yeni stratejiler üzerinde çalışmaya başladı ve en küçük SUV aracı için “Q1”, bir büyük modeli için “Q3”, Q3’ün kup versiyonu içinse “TTQ” adını kullanmaya karar verdi.

TTQ, MQB platformunu kullanacak ve arazi aracı kabiliyetlerine sahip olmayacak. Bu aracın plug-in hibrit versiyonu da olacak. Hibrit modeli haricinde TFSI ve 4 silindirli TDI motorların yanı sıra 3 silindirli az sayıda motor da seçenekler arasında sunulacak. TTQ arka kapıları sayesinde TT kupa göre çok daha pratik bir araç olacak.

2017 yılında Audi ayrıca Q1 ismini verdiği küçük SUV aracını da üretmeyi planlıyor. Karşısında Volkswagen Polo’nun SUV modeli, Skoda’danın Polar ismini verdiği aracı ve SEAT’ın henüz ismi açıklanmayan aracı rakip olacak.

Alman otomobil üreticisinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde çevreci otomobiller üretmek için 85.6 milyon avro yani 105 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını da söyleyelim.

Tahminlere göre Q1 25 bin avro, TTQ ise 40 bin avro civarında fiyatlarla sunulacak.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
glasius Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
glasius
Üye
glasius

Q4 yerine Q3 tercih etmeme sebepleri A3 sınıfında araç algısı yaratmamak içindi ama mecbur kalındıyse bir sonraki Q3 güncel versiyonda büyük olacak gibi.