Daha kusursuz Alman otobanları

Azami hız sınırının olmaması değil, bu konuşulacak.

4
427

Dilimize Almanca’dan geçen “otoban” sözcüğü malesef ki sadece söylem olarak alınmış. Ülkemiz yollarına bakarak imrendiğimiz Alman otobanları, bizi daha çok heveslendirecek gibi gözüküyor. Alman hükümetinin dediğine göre, önümüzdeki yıllarda otobanların belli bir kısmı otonom sürüşe elverişli olacak.

Son yıllarda iyice artan otonom, yani sürücüsüz yol kat edebilen otomobil araştırmalarına bir destek de Alman hükümetinden geldi. Ulaştırma Bakanı Ingo Strater, gelişimde olan bu sektörü desteklemek üzere, A9 otobanının bir kısmının otonom sürüşe uygun hale getirileceğini söyledi.

A9 otobanının asıl özelliği ise, BMW’nin anavatanı Münih ile başkent Berlin’i birbirine bağlıyor oluşu. Düzenlemelerden sonra prototipler için bir test parkuru haline gelecek olan bu yol, otonom araçlarla iletişime geçme özelliğine sahip olacak. Otonom sürüş teknolojisinin asıl amacı ise trafik sıkışıklığını azaltmak ve yol güvenliğini arttırmak olduğu söyleniyor.

Yorum Yaz

4 Yorum "Daha kusursuz Alman otobanları"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
motorsinann
Ziyaretçi
Sinan Sarıkaya
1 yıl 10 ay önce

bizimkilerde yol yaptık desin

umuttt
Üye
umuttt
1 yıl 10 ay önce

Alman bu yapar valla…

Imam
Üye
Imam
1 yıl 10 ay önce

Almanlar yapıyor abi ama şahsen git gel dağ yolları daha fantastik gelmiştir 🙂 biz bu ambiyansı bozmamak için yapmıyoru yoksa… 🙂

alper the great
Üye
1 yıl 10 ay önce

biz bu dağ yollarında viraj yapmaya kalksak neremizde patlar acaba 😀

wpDiscuz