Honda, dünyanın ilk tahmin yürüten hız sabitleyicisini duyurdu.

Akıllı adaptif hız sabitleyici ”i-ACC” olarak adlandırılan sistem; bir araç aniden önünüze çıkarsa ya da önünüzdeki araç aniden durursa, otomatik olarak aracınızı durdururak güvenliğinizi arttıracak.

Bu sistem bir radar ve kameradan oluşuyor. Bilgisayar yazılımı yardımıyla önünüzdeki araçların hareketlerini ve birbirleriyle olan mesafelerini inceliyor, bu sayede oluşabilecek ani durumlara karşı önceden hazırlık yapıyor. Çabuk, konforlu ve güvenli olan bu sistemin, geleceğin hız sabitleyicisi olacağı söyleniyor.

Bu ileri teknoloji sistem, oluşabilecek bütün durumlara karşı 5 saniye önceden kendisini hazırlıyor. Tehlikeli bir durum oluştuğunda önce sürücü uyarılıyor ve düşük güçle frenleme yapılıyor. Honda’nın söylediğine göre günümüzdeki adaptif hız sabitleyicilerine göre, bu sistem oldukça yumuşak karakterli ve konforlu; çünkü son anda panik fren yapmak yerine bunu olabilecek en yumuşak şekilde yapılmasını sağlıyor.

Bu sistem ilk olarak Honda Euro-spec CR-V ile tüketicinin beğenisine sunulacak ve sonrasında da diğer Honda modellerine gelecek.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir