İstanbul Dur-Kalk Çilesi

Castrol için TomTom tarafından, uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 36 ülke ve 78 şehirdeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren ve amacı değişen sürüş koşullarının dünya genelinde araçların motorları üzerinde yarattığı baskıya dikkat çekmek olan “Global Sürüş Endeksi”nin yeni sonuçları açıklandı.

Buna göre 2013 yılında sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla zirvede yer alan İstanbul , 2014 sonuçlarına göre 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasıyla 2. sırada yer aldı. Bir önceki yıla göre İstanbul’da sürücülerin yılda 1320 kez daha fazla dur-kalk yaptığı dikkat çekerken, Castrol Magnatec Dur-Kalk Endeksinin daha önce 5. sırasında yer alan Cakarta’nın 33 bin 240 adetlik ortalama ile zirveye yerleşmesi ayrıca ön plana çıkıyor.

Castrol’ün araştırmasında üçüncü sırayı 30 bin 840 adetlik ortalama dur-kalk sayısıyla Meksiko City, dördüncülüğü 29 bin 880 adetlik dur-kalk ortalamasıyla Surabaya ve beşinciliği ise 29 bin 40 adetlik ortalama ile Saint Petersburg elde etti. Dünya çapında büyük metropolleri içeren araştırmanın sonuçlarına göre tüm dünyada özellikle kış mevsimindeki ve yağışlı zamanlardaki dur-kalk ortalamasının arttığına dikkat çekilirken, işe gidiş-geliş saatlerinde ise dur-kalk ortalamasının dünya genelinde % 49 arttığı ortaya çıktı.

Yılda 18 bin dur-kalk

Yoğun dur-kalk yapılan sürüşlerde araçların motorundaki kritik parçalarda mikroskobik aşınmaların artabildiğine dikkat çeken Castrol’ün araştırmalarına göre normal bir sürücünün yılda 18 bin adete kadar dur-kalk yapabileceği de belirtiliyor. Araştırmanın yapıldığı 78 şehrin 33’ünün 18 bin adet ortalamasının üzerinde olması ise ayrıca ön plana çıkan verilerin başında geliyor. Bu sonuçlar, dur-kalk kaynaklı motor aşınmasının seviyesini işaret etmekte ve doğru motor yağı seçimi yaparak önlem almanın gerekliliğini göstermektedir. Proje, her pazardaki dur-kalk sürüş seviyesine, trafik yoğunluğuna, kentleşmeye ve kısa yolculuklara dikkat çekmektedir.

Dur-Kalk Endeksi 2014 (İlk 10 Şehir)

Şehir Yıllık Ortalama Dur-Kalk Sayısı
Cakarta – Endonezya 33,240
İstanbul – Türkiye 32,520
Meksiko City – Meksika 30,840
Surabaya – Endonezya 29,880
St. Petersburg – Rusya 29,040
Moskova – Rusya 28,680
Roma – İtalya 28,680
Bangkok – Tayland 27,480
Guadalajara – Meksika 24,840
Buenos Aires – Arjantin 23,760

radikal

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2
2
0
 
3
motorsinanncoşkun yılmazRenard
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
motorsinann
Ziyaretçi
Sinan Sarıkaya

arabamız 158.000 KM’de ve debriyaj daha değişmedi ve sürekli İstanbul Trafiğinde kullanılıyor şu yaylı basma diskini kim bulduysa teşekkür ederim 😀

coşkun yılmaz
Üye
coşkun yılmaz

debriyaj pedalımı yoksa kavrama plakasındaki yayımı demek istedin..
benim o yay kırılmıştı 😀 4 taneden 1 tanesi

motorsinann
Ziyaretçi
Sinan Sarıkaya

😀 ikiside değil, Volkswagen’lerin genelinde debriyaj basma diskinin üzerinde 3 tane ufak çapta yay var, baskı balatası bittiğin zamanla diski ileri iterek her zaman aynı kavrama gücü oluyor yani biten balatanın yerine diski itiyor

Renard
Üye
Renard

bu durk kalktan en cok DSG’li araclarimiz zarar gordu.. zarar goren psikolojimiz,cebimiz falan fix zaten