Renault sosyal medya üzerinden takipçilerine, aracı 2 Şubat günü tanıtacaklarını ve bütün teknik özelliklerini açıklayacaklarını söylüyor. Bu nedenle elimizde yeni crossovera ait çok az bilgi var. Ancak yine de isminin Kadjar olacağını ve kompakt bir crossover olacağını biliyoruz. Kadjar kelimesi iki kelimenin birleşiminden oluşuyor. “KAD” quad’dan türetilmiş ve aracın 4 çeker olacağı konusunda ipucu veriyor, “JAR” ise çevik kelimesinden türetilmiş.

Renault’un yeni crossoverı Nissan ile tasarladığı CMF platformu üzerine kurulu olacağı için 2. nesil Qashqai ile birçok ortak noktası olacak. Aracın tasarımı ise daha çok Captur’dan ilham alınmış gibi.

Kadjar, ilk sahne performansını ise Mart ayındaki 2015 Cenevre Otomobil Fuarında gerçekleştirecek. Aracın satışlarının 2015 sonbaharında başlaması planlanıyor.

2016 yılında ise Renault’un, üretimine onay verilen yeni nesil Koleos’u tanıtması bekleniyor.

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "Renault Kadjar"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
meego
Üye
Vw gibi tasarım olsun nedir ya. Erkeksi sert çizgi nedir ya bu vw’cilerin fan boyluklarını anlamıyorum. Sanki vw babalarının fabrikası herşeylerini savunuyorlar. Yukarıdaki aracın tasarımı tartışılır (Hatta benim hoşuma gitmedi :)) ancak yukarıdaki araca sert çizgileri yok diyen biri kördür… vw tasarım anlayışı tüm araçlarının bir birine benzemesi. Bumu tasarım anlayışı, En pahalı aracından en ucuz aracına kadar aynı dashboardmu kullanması Birazcık yabancı editörlerin incelemelerini izleseler vw tasarımının sıktıgını artık değişmesi gerektiğini söyler dururlar. Ama nerde… Sİze kısa yaw he he diyorum. Renault kadjara gelirse Türkiyede satar. Çünkü Türkiyede Renoya karşı bir güven var, ikinc el pazarı vardır yedek parçası… Read more »
mgdedeoglu
Üye

Tasarım konusunda Volkswagen’i örnek almasınlar yeter, Dünya’nın en sıkıcı araçları tasarım olarak. Biraz Captur, Clio karışımı çizgiler olsun, kendilerini kanıtlamış dizeller, yeni küçük hacimli turbo benzinliler, bir de Türkiye’de Renault ismi ile çok iş yapacaktır. Sırf Nissan’ı tanımadıkları için Qashqai almayan bir sürü tanıdığım var, Renault’da böyle bir sorun olmayacaktır.

motorsinann
Ziyaretçi

İnsanların şahsi görüşü, fakat bi arabada erkeksi sert çizgilerin olması lazım, Golf 7, 2015 Passat gibi bunlar böyle oyuncak araba gibi uzay arabası farları büyülterek bi modern hava katmaya çalışıyorlar iğreniyorum binesim gelmiyor sıkılıyorum kısacası araba dediğin erkeksi sert görünüm yani Volkswagen, Audi, BMW tasarım anlayışı olmalı

mgdedeoglu
Üye

Bir arabanın neden erkeksi sert çizgileri olması lazım merak ediyorum, erkeklik tanımını otomobiller üzerinden mi yapacağız:D 2015 Passat’ı ne zaman görsem neredesin B5 Passat diyorum, ki hiç sevmediğim bir olay eski model araçları anmak.

motorsinann
Ziyaretçi
🙂 ben bir erkek olarak tabi bu şahsi görüşüm abuk subuk farı olan farları büyülterek kıçını başını kaldırarak arabayı bişey yapmaya çalışan bir markaya binmek istemem daha toplu düz çizgileri tercih ederim ben 2000 yıllar ve önceki arabalara hayranım E39 5, E46 3, E36 3, B5 Passat, 9000 CSE, Golf 4, 850 R, S70, Escort, Sierra, Scorpio v.s aklıma gelen bunlar çünkü araba tasarımı hakketen bunlar ya düz tasarım erkeksi görünüm ve gerçek bir arabalardır ve şimdikilerine bak, Captur, Clio, Fiesta, Focus, Fluence, Koleos v.s arabaya benzer yanı yok yapmışlar öz saf hali sanki 1/18 gibi sonra kompresör ile basmışlar… Read more »
mgdedeoglu
Üye
Ne yazık ki otomobil tasarımı çok büyük ihtimalle 2000 öncesi döneme dönmeyecek, Dünya değişiyor, insanlar değişiyor, tasarım felsefesi de değişiyor. Hatta tüm bu değişimin bence en önemli sebebi zamanında çok eleştirilen Chris Bangle’dır. Bu arada Chris Harris’in Bangle ile ilgili çok güzel bir yazısı var, tavsiye ederim. Ben yaptım oldu mantığıyla yapılmıyor bu tasarımlar zamanında bir ruhu var. Aracın iyi olması farklıdır, iyi tasarım çok farklıdır, o başka bir tartışma. Eski arabalar eskidir (Değerlidirler ama eskilerdir sonuç olarak, hatta artık nostalji olmuşlardır), ileriye bakmak güzeldir, yoksa gelişme olmaz. 70 yaşımda umarım Passat sürmek zorunda kalmam, hatta hayatımın hiç bir döneminde… Read more »
motorsinann
Ziyaretçi

🙂 haklısınız fakat demek istediğim eski tasarımlar çok güzel ve günümüzde eski tasarımlara en yakın tasarım yapan markalarında olduğu gerçeği o sade kare farlar düz çizgiler v.s 1997 Grand Cherokee ile 2015 Grand Cherokee ne kadar farklı değil mi? şüphesiz 1997 model daha çekici daha araba havası var ve o yıllardaki tasarıma günümüzde benzeyen arabalar bana çekici geliyor ve araba olduğunu hatırlatıyor, Serdar Kılı’ın babasından örnek verme sebebim adam 75 yaşında 1997 147 biniyor tercihi Mito değil çünkü tasarım araba hissi o, herneyse moruk herkesin kendi düşüncesi sen sen uzay çağı tasarım seversin bende Milenyum tasarım saygı duymak gerek 🙂

motorsinann
Ziyaretçi

Bi uzay görünümlü garip bişey daha biraz Volkswagen’i örnek alın tasarım konusunda ya