İstanbul’da, parasını ödemeden noter satışıyla üzerlerine aldıkları otomobilleri kısa sürede başkalarına devreden dolandırıcılar, çok sayıda yurttaşı mağdur ederek milyonlarca liralık vurgun yaptı.

İstanbul ‘da özellikle Anadolu Yakası’nda faaliyet gösteren dolandırıcılık şebekeleri, kurdukları paravan oto galerilerin önlerine kiraladıkları çok sayıda lüks otomobili koyarak, araçlarını satmak isteyen vatandaşları güvenilir bir şirket oldukları yönünde ikna ediyor.

Otomobil satış fiyatında anlaştıkları vatandaşları planlı olarak mesai saatinin bitimine yakın notere götüren dolandırıcılar, noter satışıyla üzerlerine aldıkları araçların paralarını bankalar kapandığı için ödeyemediklerini ve kısa sürede parayı temin edip ödeme yapacaklarını ifade ediyor. Vatandaşları, polise giderek şikayette bulunmamaları için yanlarından ayırmayan dolandırıcılar, kısa sürede otomobilleri ikinci hatta üçüncü kişilere devrederek, para ödemedikleri otomobilin satışından ikinci bir vurgun daha yapıp kayıplara karışıyor.

Kandırılan vatandaşın ihbarı üzerine haciz konulan otomobil, davalık olduğu için ne ilk ne de son sahibi tarafından kullanılabiliyor.

“PARAYI ALMADAN SATIŞ YAPMAYIN”

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Korhan Karaarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu şekilde gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarına ilişkin bilgi verdi. Karaarslan, “2014 yılında çoğunluğu Anadolu Yakası’nda olmakla birlikte İstanbul genelinde 74 lüks otomobil, dolandırıcılar tarafından para verilmeden alınıp, yüksek fiyata ikinci veya üçüncü kişilere defalarca satılmış. Bu sahtekarlar, mevcut yöntemlerle onlarca vatandaşı mağdur edip milyonlarca lira haksız kazanç elde ediyor” diye konuştu.

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Karaarslan, otomobillerini satacak kişilerin ne sebeple olursa olsun parayı ellerine almadan ya da hesaplarına yatırtmadan noter satışı yapmamalarını ve aracın piyasa değerinin çok üstünde fiyat veren kişilere kanmamalarını istedi.

Kaynak: Sabah

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum "Aman dikkat! Sizi de kandırabilirler!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
wasabi
Üye

ağrı’da buna benzer bir şey olmuştu anlatılanlara göre. Dağ mahkemesi elini atmış düzeltmiş anlatılanlara göre..

murat
Üye

Başlığı değiştirdiğiniz için teşekkürler, siz bir numarasınız !!

Şimdilik değilseniz bile olacaksınız, eminim 🙂

udi
Üye

Saçmalığa bak böyle bir şey benim başıma gelse ve bu başlığı görsem sinirden edecek küfür bulamam bunu düşündünüz mü hiç? Umarım başlığı atan arkadaşı öpmezler bir gün….

murat
Üye

Baslıklardaki üslup gercekten de can sıkıcı bir hal almaya başladı. Otopark ailesinin samimiyetine inanıyoruz ancak bu tip başlıklar sıkı takipçiler için bile antipatik kaçmaya başladı. Hele ki siteye ilk kez giren insanların bu gibi başlıklar hakkında hiç de olumlu şeyler düşüneceğini sanmıyorum.

Haberleri giren editör arkadaşlarımız bence başlıklarla bunun gibi ilgi çekici haberleri okunmaz hale getiriyorlar. Reklamın iyisi kötüsü olmaz gibi bir anlayıştan hareketle bu başlıklar atılıyorsa şayet, uç noktalardaki başlıkların yardımcı olacağını düşünmüyorum.

Biz sizi samimi tavırlarınız için takip ediyoruz, lütfen başlıklardaki üsluplarınıza dikkat edin ki sitenin çizgisi bozulmasın.

Sürc-ü lisan ettiysem affola, saygılar..

alizg34
Üye

iticilik diz boyu