İhtiyaca göre illere dağıtılan 798 ambulanslara yerleştirilen kameralarla artık trafikte ambulansa yol vermeyen araçlar tespit edilecek.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, ambulansa yol vermeyen sürücülere yönelik cezai hükümler bulunduğunu; bu cezaların kavşakta 88 lira, düz yolda 80 lira olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu sürücüleri tespit edemiyorduk; bu nedenle de cezai bir işlem uygulanamıyordu” dedi. Bu nedenle yeni bir uygulama başlattıklarını aktaran Nacar, uygulamayı şöyle anlattı:

“Ambulansın kontağına uyumlaştırılmış bu kamera, kontak çalıştıktan itibaren yol kaydı yapmaya başlayacak. Ceza kesilmesi talep edilen araçların bilgileri, görüntüleriyle beraber il emniyet müdürlüklerine yollanacak. Ambulanslarımıza yol vermeyen sürücülerimize ceza uygulanacak.”

Nacar, trafikteki kötü örnekleri teşhir edeceklerini de belirterek, “Ara ara bunları televizyonlarda ‘böyle yapmayınız’ diyerek, kimlik bilgilerini saklamak kaydıyla kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu. 112 acil servis personelinin kıyafetlerinin de yenilendiğini anlatan Nacar, “Kıyafetler, çağın gelişimine uygun teknolojik bir kumaş kullanılarak yeniden organize edildi. 112 kıyafeti, otoparkçılar, zaman zaman çöpçüler tarafından da kullanılıyordu” dedi.

Kaynak: ensonhaber.com

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Ambulansa vermezsen polise verirsin"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
YarenCin33
Üye

Ambulansa yol vermemek nedir arkadaş? Nasıl bir mantıktır?

Akveroth
Üye

Bu ambulansı takip eden insanlara da ceza beklerdim. Sonuçta ambulansı ve trafiği tehlikeye atıyorlar.

t
Üye

onlara zaten ceza kesiliyor

Toprak38
Üye

Doğru bi karar olmuş. Ama hasta yokken ve hastaya gitmiyorken gereksiz yere siren açanlar var. Bunada bi çözüm gerekli.

FastBack
Üye

Çok yerinde bir karar. Ambulanstaki hasta için her saniye önemli.