Bu ay Münih’te satış rakamlarından dolayı bir kutlama olmayacak, hatta belki kavgalar çıkacak, işten çıkarmalar bile göreceğiz. Çünkü BMW, Ocak ayında ezeli rakipleri Mercedes-Benz ve Audi’den daha az otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu ünlü Alman üçlüsü arasından Audi’nin arkasından sonuncu olan BMW buna benzer bir başarısızlığı en son geçtiğimiz Haziran ayında yaşamıştı.

Ingolstadt köylüsü Audi satışlarında %10’luk bir artış yaşarken, Mercedes-Benz %14’lük bir artışı görebildi. BMW ise ancak %6’lık bir büyüme kaydetti. Bu büyüme BMW adına Çin’de verdiği satış artırma savaşının bir sonucu. Bildiğiniz gibi BMW Çin’de bazı sorunlar yaşıyor. Çin’deki satışları ise diğer iki rakibinin neredeyse yarısı olan BMW orada %7.9’luk bir büyüme yaşarken; Mercedes-Benz ve Audi %15’lik büyümeye sahip.

BMW adına daha endişe verici olan yine Çin’deki bayilerin satış hedeflerini tutturamaması, buna ek olarak eski modellerin geri çağrılması marka değeri adına büyük zarar veriyor.

Bankhaus Metzler analisti Juergen Pieper Bloomberg’e yaptığı açıklamada: “Mercedes ve Audi karşısındaki bu düşüş bence oldukça önemli. Bu düşüş önümüzdeki birkaç ay daha devam edecek.” diyerek BMW adına çanların çalması gerektiğini vurguladı.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir