54 bin Euro’luk hız cezası

Sürücü ülkeden ayrılmayı planlıyor.

8

Geçtiğimiz Şubat ayında Finlandiya’da Reima Kuisla isimli sürücü aşırı hız yaptığı gerekçesiyle rekor bir cezaya çarptırıldı. 50 mph (80 km/h) limit olan yolda 64 mph (103 km/h) hız yapmasına rağmen 54,024 Euro gibi çok büyük bir ceza kesilmesinin sebebi Finlandiya’nın garip yasaları.

Finlandiya’da trafik cezaları sürücünün yıllık gelirine oranlanarak kesiliyor. Yıllık geliri 6.5 milyon Euro olan Reima Kuisla bu cezayla ilgili ” Yüksek geliriniz ve iyi bir mal varlığınız varsa Finlandiya’da yaşamak imkansız bir hale geliyor. Başka bir ülkeye yerleşmeyi planlıyorum.” dedi.

8 YORUMLAR

    • Kesinlikle. Ayrıca geliri 1200 lira olan adama 180 lira ceza kesmek de bir o kadar yanlış. Alacağı ceza düşük geliri yüzünden yüzdeye vurunca aşırı yüksek oluyor. Bazen istemeden de olsa ceza yenilebiliyor, insanız. Olayı direk trafik canavarıysa çeksin diye değerlendirmemek lazım.

  1. Uygulama hoşuma gitti açıkcası, bu şekilde caydırıcı olur cezalar… Ancak bizde bu uygulama zarar ettirir. Gelire göre alırsan standart kesilen cezalardan elde ettiğin geliri yakalayamazsın bizim memlekette…

  2. paran olunca ülkene bile resti çekebiliyorsun, süpermiş. Üç günlük dünya, adamın parası var ne çekecek ülkesinin kahrını. Bizde olsa voton hoinii derler hemen.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz