Porsche merakla beklenen ‘911 GT3 RS’ aracını Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Aracın alüminyum gövdesinin yanında, magnezyum tavan, karbonfiber ile desteklenmiş plastik bir kaput ve motor kapağı kullanılmış. Bu ve buna benzer diğer detaylar ile araç klasik ‘911 GT3’ modelinden 10 kg daha hafifleyerek 1,420 kg seviyesine getirilmiş.

Motorunda ekstra soğutma elemanları ve arka kısmında özel bir spoiler kullanıldığını görüyoruz. Bu özelliklerin eklenmesinin nedeni, araç yüksek hızlara çıktığında ‘downforce’ kuvvetini artırmak. ‘Downforce’ kuvveti araç yüksek hızlara çıktığında havanın aracı yere bastırarak daha iyi bir yol tutuş sağlamasıdır.

Bunların yanında araçta yeniden tasarlanan ve üzerinde hava kanalları bulunan ön kanatlar ve arka kanatlar yer alıyor.

‘911 GT3 RS’ e gereken güç 4.0 litrelik, maksimum 500 HP güç ve 460 Nm tork üreten atmosferik bir motor tarafından sağlanıyor. Bu sayede 0’dan 100 km/s hıza 3.3 saniyede, 0’dan 200 km/s hıza 10.9 saniyede ulaşabiliyor. Ayrıca aracın maksimum sürati 322 km/s. Motor, çift kavramalı 7-ileri vites seçeneği sunan sürekli değişken oranlı, otomatik bir şanzıman ile kombine edilmiş.

İç mekanda çok büyük değişiklikler bulunmuyor ancak beyaz devir sayacı, ten rengi döşeme-dikişler ve ‘Alcantara’ ile sarılmış üç kollu bir direksyon simidi göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca gösterge panelinde ve kapı panellerinde karbonfiber detaylar kullanılmış.

Yeni ‘911 GT3 RS’ bir kaç ay içinde satışa sunulacak. Aracın satış fiyatı Almanya’da 181,690 € ve İngiltere’de 131,296 £ olacak.

Tanıtım videosu-1:

Tanıtım videosu-2:

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir