Cennetin Avrupa şubesi olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yüzlerce hurinin arasında öyle bir güzellik varki gören bir daha dönüp bakıyor. Yeni Honda NSX, fotoğraflarının ilk ortaya çıkmasından beri öyle bir ilgi odağı oldu ki Honda bile bu kadarını beklemiyordu.

Yeni nesil NSX de üreticiler tarafından son zamanlarda moda haline gelmiş hibrit spor otomobil trendine ayak uydurmuş. Yeni NSX’de bulunan çift turbolu V6 benzinli motora tam olarak 3 adet elektrikli motor eşlik ediyor ve araç 550 beygir üretiyor. 9 ileri çift kavramalı otomatik şanzımana sahip araçtaki elektrikli motorlardan ikisi torku tekerleklere dağıtırken diğer elektrik motor V6 motordan gücü şanzımana aktarıyor.

İlk nesilin aksine 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan yeni Honda NSX’in ön lastikleri 245/35Z R19 iken arka lastikleri 295/30Z R20 boyutunda.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
nerobicomolokkoEmre GiritRenardmgdedeoglu Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
nerobi
Üye
nerobi

…Yeni NSX’de bulunan çift turbolu V6 benzinli motora tam olarak 3 adet elektrikli motor eşlik ediyor…9 ileri çift kavramalı otomatik şanzımana sahip araçtaki elektrikli motorlar….

Artık sen de herkes gibisin…

comolokko
Üye
comolokko

tek kelimeyle harika olmuş

Emre Girit
Üye

Eski hatlarından çok farklı ve uzak kısacası eski ruhu yok r8 e rakip olalım derken r8 e özenmişler ve bambaşka bir araba olmuş 🙁

Renard
Üye
Renard

Vallahi GTR serisinden sonra bugune kadar en begendigim cipon makinasi. harika olmus

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

Bir Japon olarak GT-R’dan hızlı olmalı. Ama asıl rakibi R8 ile durumu ne olacak bakalım.

ultiMance
Üye
ultiMance

Resmi olmayan sonuçlara göre 0-60 mil hızlanmada GT-R yi az bi farkla da olsa yemiş gibi gözüküyor. 3 saniyede çıkıyormuş. GT-R 3.20 idi sanırım.

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

2007 yılında piyasaya çıkmış GT-R’ı geçmesi lazım zaten, GT-R artık yaşlandı. Son nesillerin 0-100’ü 3 saniyenin altında GT-R için. NSX’in en büyük avantajı hafif olması olur. Yeni GT-R da hibrit olacak, hatta +800 hp diyorlar, alayına gider durumu yani. Yeni modelin motoru bu sene LeMans’da denenecek, 1-2 yıla çıkar yenisi. Japonlar saldırıyor.