Geçtiğimiz günlerde tanıtılan, Lotus’un 20. yılına özel Elise’den sonra İngilizler Exige S Club Racer ile tekrar karşımızda. Otomobil, yalnızca coupe olarak sunulacak ve hafifletilen spor koltuklar, kapılar ve akü sayesinde standart modele göre 15 kg’lık bir ağırlık tasarrufu söz konusu.

Bu “hardcore” Exige S, yeni geliştirilmiş bir ön splitter’a, düz tabana ve arka kanada sahip. Bu üç yenilikle otomobil 100 km/s hızla giderken ekstra 42 kg yere basma kuvveti üretebiliyor. Motor konusunda değişikliğe gitmeyen Lotus, standart Exige S’de görev alan 345 HP ve 400 Nm’lik süperşarjlı 3.5 litrelik V6 motoru kullanıyor. Otomobil bu sayede 0’dan 100’e sadece 4 saniyede ulaşıyor ve 274 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

İngiltere fiyatı 56.900 sterlin olarak açıklanan otomobilin standart Exige S ile arasındaki fiyat farkı 2.400 sterlin ancak Lotus, Club Racer paketiyle gelen ekstraların 4.500 sterlin değerinde olduğunu belirtiyor. Beyaz veya metalik sarı renkleriyle alınabilecek otomobilin gövdesini, mat turuncu veya siyah detaylar tamamlıyor. Arka kanat, ön splitter, tavan, ön kaput ve aynalarda ise sadece mat siyah kullanılacak.

Son bir hatırlatma olarak, bu otomobilin Lotus’un sunduğu ilk Exige S Club Racer olmadığını da belirtmek gerek. 2007’de bu pakete benzer yine Exige S bazlı bir otomobil satışa sunulmuştu, ancak daha az güce ve yalnızca 25 adetlik üretime sahipti.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir