Geçtiğimiz ay kamuflajlı casus fotoğrafları yayınlanan yeni BMW M4 GTS MotoGP güvenlik aracının tanıtımı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapıldı. Mevcut M4’den daha hafif ve daha hızlı olan araca sportif süspansiyonlar eklenerek aracın sürüş dinamikleri artırılmış.

BMW bunlarla da yetinmemiş ve araca adeta devrim niteliğinde bir sistem eklemiş. İlk olarak BMW M4 GTS’de kullanılan “su enjeksiyon sistemi” subablara su fışkırtarak benzinin daha etkili ve daha verimli yanmasını sağlarken motor bloğunun da fazla ısınarak genleşmesini engelliyor. Suyun etkisiyle sıcaklık düştüğü için motorun içindeki hava soğuk kalıyor ve daha yüksek yoğunluğa sahip soğuk hava sayesinde araç daha fazla beygir ve tork üretiyor.

Bu su aracın bagajının içinde bulunan buzlanmayı önleyici 5 litrelik bir depo içerisinde tutuluyor. Devrim niteliğindeki bu sistemi ilk olarak 2016’da piyasaya çıkacak olan M4 GTS’de kullanmayı planlayan BMW’nin aynı sistemi bir sonraki yıllarda diğer araçlarda da bulundurması bekleniyor.

PAYLAŞ
Önceki içerikSadece 500 adet
Sonraki içerikFord bisiklet işine girdi
Umut

Otomobil tutkum 3 yaşındayken annemin bana aldığı 1:24 ölçekli Ford Ka’ya karşı duyduğum sempati ile başladı ve büyüyerek devam etti, en son mühendislik okumama sebep oldu. Ayaklarım pedallara, kollarım direksiyona yetiştiğinden beri tekerleği olan herhangi bir araçtan aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamaz oldum. 2012’den beri hayranlıkla takip ettiğim Otopark ailesine 2014 sonunda katılmam hayatımda yeni bir sayfa açtı.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Gücünü sudan alıyor"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
coşkun yılmaz
Üye

bunu yayınladınız zaten bi yanlışlıkmı var

wpDiscuz