Ünlü Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, ABD pazarında sattığı 200.000 Elantra modelini direksiyon sistemini etkileyen bir arızadan dolayı geri çağırmaya hazırlanıyor. Raporlardan aktarılan bilgiye göre gerek Birleşik Devletler’in güvenlik düzenlemeleri gerek Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi yasaları nedeniyle bu geri çağırma gerçekleşecek.

Bilindiği gibi Hyundai’nin direksiyon sistemleriyle başı dertte diyebiliriz. Hem ülkemizde hem yurtdışında birçok problemle karşılaşan marka neyse ki bunları çözmek için gerekli adımları atıyor gibi görünüyor. Bu sorun Türkiye’deki bazı forum sitelerine bile taşınmış, sorunu yaşayan kişiler izledikleri yolları diğer kullanıcılarla paylaşmışlardı. Geyik testinden i30 modelinin geçememesi de ünlü olaylar arasında. i10 modelinin de direksiyonunun kilitlenmesi ülkemizde yaşananan bazı sorunlardan. Hyundai’nin Türkiye ayağı bakalım bu sorunlar için ne adımlar atacak?

Geri çağırma işlemi bazı kullanıcılar tarafından o markaya olan güveninin sarsılmasına neden olsa da, sorunu çözmek de önemli ve hayati adım diyebiliriz. Ancak ülkemizde bu geri çağırma işlemleri neredeyse yok gibi. Umudumuz yasaların güvencesiyle Türkiye’deki sürücülerin de diğer pazarlardaki kadar saygı görmesi. ABD pazarında bugüne kadar Toyota, Mercedes-Benz, General Motors, Land Rover gibi köklü ve büyük firmalar geri çağırma işlemi yaptı.

Geri çağırma hedefindeki otomobiller ise 1 Haziran 2008 ile 30 Nisan 2010 tarihi arasındaki Elantra ve buna ek olarak 2009-2010 model yılındaki Elantra Touring Wagon modellerini kapsıyor. Sorunun kökünde ise ayarlanabilen direksiyon kontrol sisteminin düşük hızlarda olması gerekenden fazla sürücü eforu gerektirdiği ve bunun kazaya sebep olabileceği Hyundai yetkilileri tarafından aktarılan bilgiler arasında. Toplamda 204.768 aracın geri çağırılması planlanıyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1
0
0
 
1
coşkun yılmaz
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
coşkun yılmaz
Üye
coşkun yılmaz

hyundainin kendi kendine ettiğini türkiye toplansa edemez … artık kötü reklam atağa geçti