Geçtiğimiz günlerde yapılan sızıntılarda Koenigsegg’in dört kapılı bir spor otomobil üzerinde çalıştığı paylaşılmıştı. Bu sızıntıların bir tanesine de İsveçli otomobil üreticisinin eksantrik mili olmayan bir motor üzerinde çalıştığı eklenildi.

Neredeyse 14 yıldır markanın kurucusu Christian von Koenigsegg’in üzerinde düşündüğü ve sekiz kişilik bir mühendis ekibinin de bu fikirleri hayata geçirmeye çalıştığı ve eninde sonunda birkaç yıl içerisinde gerçek bir hale bürünecek bu proje gerçekten helecan verici. Christian: “Bakış açıma göre, eğer motoru bir piyano, valfleri tuşlar olarak görüyorsak; eksantrik mili ise bu işin içinde piyanoyu süpürge sopasıyla çalmaya benziyor.” sözlerini geçtiğimiz günlerde Cenevre’de Top Gear’a açıklamıştı. Sözlerini sürdüren Koenigsegg: “Çift valf silindir başlığı yerine dört valf silindir başlığı kullanılmanın sebebi yüksek devirlerde daha fazla güç elde edilmesinin sağlanmasıdır ancak düşük devirlerde emeğinizi boşa çıkaran bir sistemden bahsediyoruz. Çünkü düşük hız ve devirlerde büyük hacimli aktarım organlarına daha az türbülans ve zayıf dağıtım yaşanıyor.” dedi.

“Bu sorunu çözmek için ilk iş iki valfi kapatmak. Sonra gaz kelebeği gövdesinde de kurtulduğumuz zaman -çünkü gücü valflerle aktarabiliyoruz- valfleri az veya fazla genişleterek doğadaki kelebeklerin hava kanallarını kullanarak yaptıkları ani hareketlerden bile daha iyi bir cevap, geri dönüş alabiliyoruz. Bunun sebebi ise yanan motor. Buna ek olarak Audi’nin yaptığı gibi silindirleri kapatabiliyoruz fakat sadece ikisini seçmek sorunda değiliz. Son olarak istersek dizellerdeki gibi ya da F1 otomobillerindeki gibi herhangi bir valf ayarlama sistemini kullanabiliriz. Çünkü var olan kısıtlamalar artık tamamen ortadan kalktı.”

Bu bilimsel açıklamalarla biz otomobil seveleri merak içine sokan Christian von Koenigsegg bakalım markasıyla ileriki zamanlarda bu önemli gelişmeyi nasıl tanıtacak?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir