Ana sayfa Haberler Yeni ÖTV düzenlemesi

Yeni ÖTV düzenlemesi

İndirim geliyor!

11

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemelerinin gündemde olduğu TBMM’de, Antalya milletvekili Yıldıray Sapan’dan sürpriz bir teklif geldi.

Teklif, hem elektrik hem de benzinli veya dizel motorlardan biriyle çalışan araçların ÖTV oranlarının yeniden düzenlenmesini içeriyor.

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, hibrit motorlu araçlara ÖTV indirimi uygulanmasıyla ilgili yasa önerisini TBMM Başkanlık makamına sundu.

Sapan, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda değişiklik öngören teklifini TBMM Başkanlığı’na iletti.

Teklifin gerekçesinde otomotiv sanayiinde elektrikli ve hibrid motor üretiminin oldukça yaygınlaştığına işaret edildi.

Hibrid motorların desteklenmesinin hem çevre açısından hem ekonomik açıdan önemli olduğuna işaret edilen teklife göre ÖTV Kanunu’nda değişiklik yapılarak, hibrid otomobillerin ÖTV oranının makul seviyeye çekilmesi ve devlet eliyle desteklenmesi öngörülüyor.

Türkiye’de elektrikli otomobile vergi teşviği gelmesine rağmen yine çevreci olan hibridlere destek verilmedi. Hibridlere normal binek otolara uygulanan ÖTV oranı uygulanıyor ve bu yüzden müşteriler için cazip tarafı kalmıyor.

Kaynak: Mynet

Kimler Neler Demiş?

11 Yorum "Yeni ÖTV düzenlemesi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mhrrm1944
Üye

devlet alışmış bir koyundan iki post çıkarmaya, biz bu şekilde olduğumuz sürece.. ötv indiriminden konuşuyoruz normalde öyle bir verginin olmaması gerekiyor, kdv+ötv diye iki ayrı tipte vergilendirme sistemi saçma zaten. kafa yapılarımız değişmediği sürece millet olarak herşey müstehak bize..

coşkun yılmaz
Üye

düzenlenmesi lazım yaris 1.5 hybrit diğer benziliden daha pahalıya gelicek yani alırkende kullanırkende bi faydası kalmıcak bişe olması lazım

aydingokce
Üye

Ben devletin yerinde olsam hayatta ÖTV’yi indirmem zaten. Herkes sanıyor ki ÖTV inerse arabalar ucuzlayacak. Yok öyle bir şey. ÖTV inse de, devletin almadığı vergiyi distribütörler ve bayiler cebine atacak. Ben devlet olsam düşünürüm bunu: Vatandaşın cebinden çıkan para değişmeyecek, o halde ben neden bana gelecek parayı distribütöre – bayiye kaptırayım?

Otomobilleri ucuzlatabilecek tek şey satışların düşmesidir. O kadar.

bmwcibro
Üye

kimse hayal görmesin. Bu ülkede şu an ÖTV indirimi söz konusu dahi olamaz. Zaten paraya açız ve türkiyemizin en fazla gelir elde ettiği araba sektörüyken o ÖTV düşmez. Ülkenin şu anki durumuna bakılırsa ÖTV degil düşmek artarsa hiiiiiç şaşırmayın biz anca hayal ederiz ÖTV düşer diye bu devlet bizi ucuz arabaya bindirmez kafanızı yormayın çok 🙂

macahel
Üye

change.org sitesinde ötv indirimleri düşsün diye kampanya başlatılmış. 100 kişiye bile ulaşmamış 🙂 inmez bence. talep yok inmesi için.