21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenecek olan 30. Shell Eco-marathon etkinliğine bu yıl Avrupa genelinde 30 ülkeden 230 öğrenci takımı katılacak. Shell Eco-Maraton’da Türkiye’den 17 farklı üniversite ve 3 liseden 22 iddialı takım yarışacak. 2005’ten beri Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 100’ün üzerinde takım ve 1000’e yakın öğrenci katılmıştı.

1 TL’lik enerji ile Edirne’den Kars’a yaklaşık bin 600 kilometrelik yol kat etmeyi hedefleyen araç, yeni tasarımı ve teknik özellikleri ile ilk kez görücüye çıkacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibi tarafından üretilen, Türkiye’nin en verimli elektrikli aracı ‘İstanbul’ Shell Eco-marathon’da yarışmak üzere Rotterdam’a uğurlanıyor. 1 TL’lik enerji ile Edirne’den Kars’a bin 600 kilometre yol kat etmeyi hedefleyen araç, düzenlenen törenin ardından yeni tasarımı ve teknik özellikleri ile ilk kez görücüye çıkacak.

Türkiye’den katılan 20 takımdan biri olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayan Yıldız Teknikliler, Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri, geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek ve enerjinin verimli kullanılması için küresel platformda 30 yıldır düzenlenen Shell Eco-marathon’a AE2 project team olarak bu yıl “İSTANBUL”isimli araçla katılmayı hedefliyor.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’in ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’in katılımıyla YTÜ Davutpaşa Kampüsü tarihi Otağ-ı Hümayun binasında düzenlenecek olan geleceğin aracı olarak lanse edilen “İSTANBUL” aracının tanıtımı 28 Nisan Salı günü, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Tarihi Otağ-ı Hümayun Binası’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Kaynak: haberturk.com

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "1 verip 1600 gitmek"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Bebebiskuvisi
Üye

Direksiyona Muhip’i koyun Çin’den alın.

caesar34
Üye

Çok iyidi :DDD