Otomobil satın almaya karar verme ve alma arasında geçen en uzun süre 3 ay ile Türkiye’de. En hızlı otomobil müşterileri ise 6.7 hafta ile Belçikalılar.

Türk tüketiciler , Avrupalı’lardan daha uzun düşünüp otomobil satın alıyor. Fransız Cetelem’in araştırmasına göre, otomobil satın almaya karar verme ve alma arasında geçen en uzun süre 13.1 hafta ile Türkiye’de. Belçikalılar 6.7 hafta ile satın alma kararını en kısa sürede uygulamaya geçiren tüketiciler. Türkiye kendisine en yakın ülke İtalya ve İspanya’ya fark atıyor. İtalya’da bu süre 10.5, İspanya’da ise 10.4 haftayı buluyor. Avrupa ortalaması ise 9.6 hafta.

Türkiye’de tüketiciler, otomobil satın almadan önce en çok internetten araştırma yapıyor. Araştırma için markaların internet siteleri, forumlar ve bloglar ön plana çıkıyor. Türk tüketicilerin Avrupalı tüketicilerden bir başka farkı daha var. Avrupalı tüketicilerin yüzde 45’i otomobilini zorunlu olduğunda değiştirirken, Türkiye’de bu oran yüzde 28. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 19’u zevk için, yüzde 20’si de ‘daha iyi fırsat’ için otomobil değiştiriyor. Türkler için otomobil Avrupalılardan farklı anlamlar taşıyor.

Avrupalıların yaklaşık yüzde 60’ı, otomobillerin kirliliğin temel nedeni olduğuna inanıyor. İspanyolların yüzde 76’sı İtalyanların da yüzde 67’si otomobillerin çevre kirliliğine neden olduğun düşünüyor. Diğer yandan, yüzde 46 ile Alman ve yüzde 51 ile Türk tüketiciler, bu konu ile ilgili olarak daha muhafazakâr bir görüşe sahip.

Kaynak: Sabah

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Alırken 3 ay düşünüyoruz"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mdaemon
Üye

onlarında devleti bizdeki gibi vergiyle geçinseydi onlar da bizim kadar düşünürdü

vwgti
Üye

Tabi o kadar para verirken pat diye karar veremiyor insan 😀

2004_E46_318i
Üye

Avrupalılar 3. otomobilini alırken, Türkler 1 otomobile 3 otomobil parası ödediği için , ince eleyip, sık düşünüyor. Tabi bayilerin kampanyalarını beklemek adettendir : )))))

vwgti
Üye

Aynen öyle ne yazık ki 😀