Hoşçakalın

Buraya kadar.

237

Arkadaşlar,

Çoğunuz beni tanıyalı yalnızca birkaç sene geçmiş olsa da, buranın temelini oluşturan düşünce çok daha eskilere dayanmakta.

Henüz 90’larda elime geçen her otomobil dergisini hatmeder, araba kullanmayı mesleğim haline getirmeyi düşlerdim – o dergileri okuyan çoğu gencin yaptığı gibi. Benim farkım, neredeyse 20 sene boyunca bu hayalin peşinden koşturmak oldu.

Ne var ki, artık bu koşuyu sürdürmem mümkün değil.

OTOPARK, başta ailem ve öğrencilerim olmak üzere, ihtiyaç duyduğum ve bana ihtiyacı olan çoğu değerin önüne geçti. Aynı apartmanda oturmamıza rağmen Haldun Baba’yı haftada bir ancak görebilmem, saatlerce çekimin ardından yorgun argın derslere girmem ya da sosyal hayatımın olmaması… Özetle verdiklerim, aldıklarımla doğru orantılı olmadı.

Elbette çalışan her insan, hayatını idame ettirmek adına bazı ödünler vermek zorunda. Bugüne dek OTOPARK da benim ve birlikte yola çıktığım insanların iyi kötü “işi” haline gelebilseydi, dişimi sıkıp sebat etmeyi sürdürebilirdim. Harcadığım on binlerce lirayı çıkaracağıma inanabilirdim.

Bu “işe” asla deposu dolu gelen son model otomobilleri sürebilmek, onlarla şahsi keyif ve ihtiyaçlarımızı giderebilmek için soyunmadık. Allah’a şükür, hiçbirimiz buna muhtaç insanlar değiliz.

Maksat bu olsaydı, onca meşgalemiz arasında iki güne yüzlerce kilometreyi sıkıştırmak, akla hayale gelmeyecek detayları yakalayıp paylaşmak ve tüm saldırılara rağmen düşündüğümüzü söylemek için canımızı dişimize takmazdık. Tüm testler sadece sizler için yapıldı.

Uzun süre istatistik kovaladık. Günde 10 bin ziyaretçi, ayda 1 milyon sayfa gösterimi, ilk 100 bin site, vb. Bu verilerin, reklam gelirleri sayesinde bizi maddi olarak da feraha çıkaracağını düşündük.

Çok geçmeden hepsine ulaştık… ve internet ortamında kayda değer para kazanmak için bunların çok küçük rakamlar olduğu gerçeğiyle tanıştık. Son hamle olarak, bağış topladık. Ancak bu girişimin de getirisi öngörülerimizin çok altında kaldı.

Hayatın bir erkekten beklentileri her yaşta farklıdır. Siz okurken, onu tutkularınız yönetebilir. Ancak büyüdükçe, onun gerçekleri ağır basmaya başlar.

Size bu yazıyı çoğunlukla birinci tekil şahıs yazıyor olmamın sebebi, bu gerçekler. Ender dönemler hariç bizi bir ekip olarak izleyemediniz, köşe yazıları hiçbir zaman düzene oturmadı. Çünkü gerçekler hepimiz adına işledi. Önce çekimleri gece yapmaya başladık, sonra sayımız azaldı, ardından 1’e indik. OTOPARK, hiçbirimiz adına hobiden öteye geç(e)medi. Sizin kadar onlar da, kamera karşısında ve maceranın içerisinde kalmayı istediler.

Lakin biri, hayatını garantiye almak için yurtdışına okumaya gitti. Diğeriyse, işi nedeniyle elini ayağını çekmek zorunda kaldı. Öyle bir noktaya gelmiş durumdayız, kendimize ve ailemize karşı yükümlülüklerimiz elimizi kolumuzu öyle bir bağlamış durumda ki, size açık seçik bir izahat bile veremiyorum. Ağzımdan çıkanlar bu kez yalnızca beni bağlamıyor.

OTOPARK.com gönüllü editörleriyle hayatını sürdürecek ancak artık test yayınlamayacak.

Bugüne kadar bize destek olan herkese teşekkürler.

And

Önceki içerikToyota’dan güvenlik hamlesi
Sonraki içerikİndirim geldi
And
1984'te doğdum, 1998'de direksiyona oturdum ve 2008'den bu yana onları test ediyorum. Saint Benoît ve Boğaziçi Üniversitesi inşaat mühendisliğinden mezun olup auto motor & sport'ta sigortasız çalışmayı seçtim. O sıralar Modifiyem.com'a içerik sağladım, ardından e-motoring'in test editörlüğünü yaptım. Prokart'ta yarıştım, Nürburgring ve Monza gibi pistlere (ve pistlerden) çıktım. Kullandığım tüm otomobillerden ayrı keyif aldım ve arkadaşlarımla beraber amacımız, aynı keyfi şimdi size yaşatmak.

237
Kimler Neler Demiş?

avatar
211 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
185 Comment authors
beratsekermemurrEmir KerpetenmustilicMYK Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
beratseker
Üye
beratseker

bu yazıyı okurken nasıl olur daha yeni başlamıştım ne olucak şimdi demiştim .. 🙂

memurr
Üye
memurr

vay anasını her gün siteyi takip eden ben daha yeni öğreniyorum şaka olduğunu…..
8 ay geçmiş.!!!!

mustilic
Üye
mustilic

Hiçbir bilgi vermeyen, doğru dürüst test yapamayan, sıradan kullanıcı kadar bile otomobilden anlamayan bir sürü insan o tv bu tv otomobil programı yaparken, sizin gibi bilgili, değerli bir ekibin çekip gitmesini içim almıyor. Sizi birileri keşfetmeli. Mesela TV8’in yarışma programları çok başarılı ama onun dışındaki güldürü, dizi, belgesel vs gibi programları facia, kısa sürede yayından kalkıyor, ben eminiz sizin ekipten bir otomobil bilgi-test programı yapmanızı isteseler ortalığı kasıp kavurursunuz. Ya ben sizin testlerinizi telefondan tv’ye yansıtıp otomobille hiç alakası olmayan eşimle ardarda izliyorum; eşim bile müptelası oldu sizin testlerin….And Bey, lütfen devam edin. Eminim karşılığını alacaksınız, çok daha geniş mecralara… Read more »

Emir Kerpeten
Üye
Emir Kerpeten

Panpa 5 ay önceydi bu şakaydı

MYK
Üye
MYK

videoların ücretli izlenebilmesi çözüm olabilir tabi böyle bir şey mümkünse 30,000 üyenin yarısı bile ücretli izlemeye razı gelse hatta 1tl gibi komik bir rakam olsa 15.000tl aylık ciddi bir gelir olur ki bence 1tl den kimse gocunmaz 30,000 olur o rakam

bozdener82
Üye
bozdener82

herkese selam, bağış ve hesap numarasına para yatırılma işi baş ağrıtabilir, devlet “nereden buldun” diye sorarsa bunun açıklamasının yapılması lazım. bu sebeple aslında bir risk var ortada, otoparkı kurtarmak isterken alınacak bir vergi cezası ile daha çok batırmakta olası. yardım yapılmak isteniyorsa bu tarz durumlarda maalesef en net çözüm bardak, atkı v.b ürünleri satmak. normal maliyeti 5 tl olan bardağı 20-30 tl ye satarak bir nebzede olsa yasala yakın işlem yapılabilir. her bardak için fatura kesilir ve yollanır, ama bunlarda çözüm değil, şu an herkesin yapacağı en güzel şey günde iki kere bir sabah-birde akşam reklamlara bir kez tıklamak (çok… Read more »