Red Bull Global Rallycross’un 2015 sezonu Mayıs sonunda başlayacak, ve Subaru yeni WRX STI modelinin rallikros versiyonuyla toprak pistlerde karşımıza çıkacak. Vermont SportsCar işbirliğiyle hazırlanan VT15x, 580 HP gücünde 4 tekerlekten çekişe sahip bir toprak roketi. Roket tabiri de otomobile hiç garip kaçmıyor çünkü VT15x’in 0-100 hızlanması yalnızca 2 saniye.

Turuncu, gri ve beyaz kombinasyonu kullanılan otomobilin direksiyonunda profesyonel kaykaycılıktan motorsporlarına geçen Bucky Lasek olacak ve ona takım arkadaşı olarak geçen yıl Seattle’daki yarışı Subaru adına kazanan Sverre Isachsen eşlik edecek. Son olarak, Travis Pastrana da X Games’te ve belirlenecek bazı yarışlarda otomobilin direksiyonunda yer alacak.

Bu üçlünün kullanacağı otomobil Vermont SportsCar’ın rallikros için geliştirdiği üçüncü jenerasyon yarış otomobili. 580 HP’lik güç, 2 litrelik turboşarjlı boxer motordan geliyor ve aktarımı SADEV imzalı 6 ileri sıralı şanzımanla sağlanıyor. Otomobilde METHOD jantları ve büyük lastikleri sığdırabilmek için bir geniş gövde kiti bulunuyor.

Vermont SportsCar, yeni sezon için şaside de büyük bir revizyona gitti. Bu revizyona yol tutuşunu iyileştirmek amacıyla ağırlık merkezinin değiştirilmesi, otomobilin aerodinamisi ve süspansiyonlarında yapılan ayarlamalar da yer alıyor. Bu değişiklikler güç ve gaz tepkisinin de arttırılmasıyla, otomobilin testlerde önceki jenerasyon VR14x’e göre daha iyi hızlar elde etmesini sağladı.

Red Bull Global Rallycross’un ilk yarışı 31 Mayıs’ta Florida’da yapılacak ve bu STI büyük ihtimalle podyumdaki yerini alacak.

PAYLAŞ
Önceki içerikDizelde geri vites
Sonraki içerikGüney Koreli işi büyütüyor
Ata Aygen

1995 yılında Ankara’da doğdum, Özyeğin Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark’a getiren şey oldu.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "WRX STI toprağa çıkıyor"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
Özgür Güneş
Üye

şunu bana verin dünyayı fethedeyim, bugüne kadar kullandığım en iyi arabanın 0-100 4 saniyeydi bunu versen yaşama sürem 10 dk

wpDiscuz