Yeni ÖTV düzenlemesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı!

6

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk adımı akaryakıt sektörü için atılan ÖTV düzenlemesinin, ikinci kısmının da hazır olduğunu belirterek, “Yılda yaklaşık 12,5 milyar lira ÖTV geliri elde edilen motorlu taşıtlarla ilgili mevzuattaki dağınık yapı toparlanacak ve gri alanlar giderilecek” dedi.

Şimşek, vergi gelirleri içinde önemli yere sahip olan ÖTV alanında yaptıkları düzenlemeye ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Gerek vergi geliri gerekse de milyonlarca kişiyi ilgilendirmesi açısından büyük öneme sahip bu alanda dağınık yapının giderilmesine büyük önem verdiklerinin altını çizen Şimşek, konuyla ilgili ilk adımı geçen aylarda akaryakıt sektörü için attıklarını hatırlattı.

ÖTV ile ilgili çalışmanın 4 aşamalı olduğunu belirten Şimşek, ikinci kısmın da hazır hale geldiğini ifade etti.

Akaryakıt sektörünün ardından, şimdi de otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, motosiklet, iş makineleri, hava araçları ve gemiler gibi geniş bir yelpazedeki motorlu taşıtlar alanına el attıklarını anlatan Şimşek, “Yılda yaklaşık 12,5 milyar lira ÖTV geliri elde edilen motorlu taşıtlarla ilgili mevzuattaki dağınık yapı toparlanacak ve gri alanlar giderilecek. Bu sayede mevzuat, herkes tarafından kolayca anlaşılır hale gelecek. Düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Başbakanlığa göndereceğiz” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyük ölçüde otomotiv sektörünü ilgilendiren bu düzenlemenin ardından sıranın alkol, sigara ve ÖTV’ye tabi diğer ürünlere geleceğini kaydetti.

Yeni tebliğ ile malul ve engellilere yönelik hali hazırda yürürlükte olan ÖTV istisna düzenlemesine ilişkin ikincil mevzuatın gözden geçirildiğini bildiren Şimşek, bu sayede uygulamadaki tereddütlü alanlar ile yanlış uygulamalara son verileceğini kaydetti. Şimşek, böylece malul ve engellilerin sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırıcı mahiyetteki istisna düzenlemesinin daha anlaşılır hale geleceğini ifade etti.

Düzenlemenin hayata geçmesinin ardından, gereksiz bürokrasiden vazgeçileceğini belirten Şimşek, şöyle konuştu:

“Uzun yıllardır Bakanlığın teknoloji altyapısına büyük yatırım yapıyoruz. Bu sayede bir çok uygulamayı elektronik alana taşıdık ve hem verimliliği artırdık hem de kayıp kaçağı minimum düzeye indirdik. Bu altyapıyı şimdi ÖTV’de de kullanacağız. Takip ve kontrol amaçlı mükelleflerden istenen bazı veriler, teknoloji alanında yapılan yatırımlar sayesinde Bakanlığımız veri ambarından temin edilecek. Böylece hem mükelleflerimizi hem de Bakanlık çalışanlarımızı gereksiz işlem yoğunluğundan kurtaracağız.”

Yaptıkları yeni çalışmalarda, mutlaka 78 milyon vatandaşın hakkını, hukukunu korumayı amaçladıklarının altını çizen Şimşek, bu nedenle hangi alanda olursa olsun vergide kayıp ve kaçağa tahammüllerinin olmadığını söyledi. Bakan Şimşek, motorlu taşıtlara ilişkin yeni ÖTV düzenlemesinde de bu konuya büyük önem verdiklerini vurgulayarak, “Taşıt tesliminde düşük matrah beyanı ve matrah aşındırmasından kaynaklı vergi kayıp ve kaçağını engellemek için ÖTV matrahının tespiti hususunda tereddütlü alanları netleştirdik. Bu sayede taşıt alımlarında yaşanan vergi kayıplarının önüne geçilecek” dedi.

Yeni düzenlemeyle milyonlarca kişiyi ilgilendiren konularda soru işaretlerinin giderildiğini anlatan Şimşek, bir taşıtın ÖTV’ye tabi olması veya olmamasından ne anlaşılması gerektiği, malların (II) sayılı liste kapsamında olup olmadığının nasıl anlaşılacağı ve ihracat istisnasına ilişkin ÖTV ödenerek satın alınan taşıtların herhangi bir işlem görmeden, olduğu gibi ihracı halinde ÖTV iadesi alınabileceği gibi hususların netleştirildiğini bildirdi.

Bu çalışmanın, tamamen mevzuattaki dağınık yapıyı toparlamak, gri alanları gidermek ve anlaşılır hale getirmek için yapıldığını dile getiren Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yapılan düzenlemeyle herhangi bir vergi artışı, azalışı veya herhangi bir istisnanın kaldırılması söz konusu değil. Farklı düzenlemelerin içinde yer alan istisna uygulamaları ise söz konusu tek tebliğde, daha detaylı ve anlaşılır şekilde toplanacak. Örneğin; diplomatik, petrol arama, malul ve engellilere yönelik istisnaların şartları, bunlardan yararlanabilecekler ve yapılacak işlemler netleştirilecek. Bu tebliğle birlikte 13 yıldır yürürlükte olan ÖTV konusunda yeni bir dönem başlayacak. İlgililerin konuyu anlamak için onlarca farklı mevzuata bakmasına gerek gerek kalmayacak ve vatandaşın işi kolaylaşacak.”

Kaynak: AA

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
rdvncmylmzaytacnetice500latrodects Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
rdvn
Üye
rdvn

“Gri alanlar” varya işte o alanlarda da öpecekler bizi. Herhangi bir indirim olamayacağına göre ya modeli düşük ama motor hacmi yüksek araçlardan alınan vergileri artıracaklar ya da motor hacimlerinin iyice küçülmesiyle -0.9, 1.0, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6- vergi sınırlamsını iyice yarıntılı hale getirip ara motorlardan yine öperler.

cmylmz
Üye

Yine bizi öpücekler her şekilde.

aytacnet
Üye
aytacnet

Araba almak artık özel bir tüketim değildir, ihtiyaçtır.

ice500
Üye
ice500

memleketin en önemli iki gelir kapısıdır ötv ve kdv. zaten mümkün değil de hadi indirim oldu 1600cc için %40 a geri dönüldü diyelim ya da %20ye indi. bu seferde eser miktarda indirim gelip devlet yerine distribütör kazanıcak. yani demek istediğim, indirim gelse de benzin gibi olacak. ki ötvnin artması çok daha yüksek bi olasılık.

latrodects
Üye
latrodects

Vergilerı azaltarak vatandaşın işini daha da kolaylaştırabılırdınız ama sağolun yaa, yınede mevzuat okumaktan kurtardınız ya, o da yeter!!!! 13 yıldır, yani siz geldiğinizden beri her şeye 2 kat para ödüyoruz. Bütçenin önemlı bir kısmı araba, ev, arsa, elektronik eşya vs satışından kaynaklanan ÖTV’den geliyor zaten, bu ülkede üretım mi var?