İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından 4 yıllık bir Ar-Ge faaliyeti sonucunda gerçekleştirilen MİLAT adlı otomobil %100 milli ve elektrikli bir araç olup elektromobil kategorisinde TÜBİTAK tarafından yapılan yarış sonucunda birinci olarak Türkiye’nin en verimli milli elektrikli aracı olarak seçilmiştir.

Ekibin, modelin başarısını tüm Türkiye çapına yaymak ve aracı test etmek amacıyla çıkmış olduğu Türkiye turunda araç Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale illerinden geçip İstanbul’a geri dönerek toplamda 4650 km’lik yolu 75 TL’ye mal etmiştir.

Yolculuk sırasında araç İstanbul’dan Ankara’ya tek şarj ile 6 saat 10 dakikalık 436 km’lik yolu ortalama 80 km/sa hızla 7.2 TL’ye giderek aracın düşük maliyetle ne kadar yol alabildiği kanıtlanmıştır.

Aracın menzili 500 km olup, maksimum 135 km/sa hıza ulaşabilmektedir.

Milat 1453 ekibinin amacı, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmektir.

 

Yaptıkları yenilikleri ve çalışmaları görebilmek, merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilmek için ekibi takip edebileceğiniz sosyal hesaplar;

 

https://www.facebook.com/projemilat

 

https://twitter.com/ProjeMilat

 

https://instagram.com/milat1453

 

milat.elektromobil@gmail.com

Kimler Neler Demiş?

16 Yorum "%100 Milli"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
daghanenes
Üye

Kaç KW’lık ve kaç tane kullandınız? Bataryanızın ağırlığı ne kadar ve kaç aH? Başarılar diliyorum. Kolay gelsin

Degisik
Üye

Performansa yönelik elektrikli araç yapılması düşünülüyor mu?

CoReeYe
Üye

Milat 1453 ismi nedir arkadaşım ya. Araba mı yapıyorsunuz yoksa Tayyip’e yalakalık mı amaç?
1453 kartalları ergen taraftar grubu gibi. Az profesyonel olun. Eskiden msn’de kullandığın nickname’i alıp araba yapmışsınız.
1453 ismi ile avrupaya araba satabilir misiniz? Adam demez mi kardeşim bu tarihte bizle savaştınız şimdi gelip bir de arabanızı mı alıcaz.

bzn7
Üye

Milat: Milli Araç Tasarımı. 1453 ise üniversitemizin kuruluş yılı olarak geçer ve üniversitemizde yürütülen bir çok projede imza olarak kullanılır. İsim, herhangi bir siyasi amaç güdülmeden seçilmiştir.

Ekibin adı: Milat 1453
Aracın adı: Milat

OguzhanC
Üye

Milli at 🙂 Çok maliyetli olduğunu duymuştum. Çare bulundu mu pil gibi konularda?

yselimkaya
Üye

4000km e gerek yok normal bir benzinli kadar yol yapsın herkes alır zannımca. Çok önemli bir gelişme. Yerli araç yapılabileceğinin ve iddialı bir araç yapılabileceğinin ispatı niteliğindedir. Umarım en kısa sürede cazip olarak piyasada hakettiği yeri alır.