Audi TT clubsport turbo konseptinin üzerindeki örtüyü bu ay Wörthersee’de kaldıracak.

Bu “hardcore” TT ‘yi yürütecek olan 2,5 litrelik 5 silindirli ve çift turbolu bir TFSI motor, elektrikli turbonun da yardımıyla 600 beygire yaklaşan güç ve 650 Nm tork üretebililiyor. 0-100 km hızlanması sadece 3,6 saniye olan otomobilin son sürati ise saatte 310 km olarak belirlenmiş.

TT-RS’in bu motorla geleceğini düşünenler ise hayal kırıklığına uğrayacak, yine de geliştirme şefi Ulrich Hackenberg bu teknolojinin kısa bir zaman içerisinde seri üretim araçlar için uygulanabilir olacağını belirtiyor. Bu elektrikli kompresör maksimum rpm’ye çok hızlı bir şekilde devirleniyor ve normal bir turbo için çok az egzoz gazı enerjisi kaldığı durumlarda bile “boost” vermeye devam ediyor. Bu sayede sıradan turboların aksine, e-turbo düşük devirlerde bile oldukça etkili çalışıyor.

1,396 kg ağırlığındaki otomobil 6 vitesli manuel şanzımana sahip ve tahmin edebildiğiniz gibi quattro çekiş sistemiyle geliyor. 370 mm çapındaki ön karbon fiber seramik diskler ise bu ekstrem versiyonun durabilmesine yardımcı oluyorlar.

Normal TT ile kıyaslandığında, konsept 14 cm daha geniş ve manuel olarak ayarlanabilen, Audi Sport TT Cup tarafından geliştirilmiş olan CFRP(Karbon fiber takviyeli plastik) arka kanada sahip.

Audi  TT clubsport turbo’yu 13-16 Mayıs tarihleri arasında Wörthersee’de sergileyecek.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir