Opel, 2016’da Astra’nın yeni IntelliLux LED Matrix farlarla sunulacağını duyurdu.

Bu sistemde her farda birbirinden bağımsız sekiz LED bölme bulunuyor. Aydınlatma mesafesini ve ışık dağılımı trafik durumuna göre otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Astra, şehiriçinden sıyrıldığında, uzun farlar otomatik olarak açılıyor. Opel’in Opel Eye olarak adlandırdığı ön kamerası karşıdan gelen bir araç tespit ettiğinde ise sadece aracın bulunduğu kısımdaki LED segmenti karartarak geçişini güvenle tamamlamasını sağlıyor.

Opel tarafından yürütülen çalışmalarda, sistem 80 km/s hızla seyrederken karşıdan gelen aracı 30-40 metreden tespit edebiliyor. Bu istatistik günümüz xenon ve ya halojen farlarına oranla daha iyi ve sürücülere yaklaşık 1.5 saniyelik ek tepki süresi kazandırıyor.

 

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3
3
0
 
5
JrOn89TolgaKinancozcay35yklcRenard
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
TolgaK
Üye
TolgaK

Bende AFL özellikli Astra vardı şuanda da AFL+ lı Insignia var. Sistem yerleşim birimi ya da gelen/giden araç algıladığında uzunları kısaya alıyor evet ama Astra da birkaç defa çok eski – stopları yanmayan araçları görmeyip uzunları kısmadığı oldu, bu yüzden Insignia da AFL yi 1 kez bile otomatik modda kullanmadım. Milletin birbirini keyfen doğradığı ülkemizde riskli bir sistem yani 🙂

Renard
Üye
Renard

mercedes çoktan yaptı yollarda bir teknoloji ama tabi böyle daha ucuz markalara opsiyon ile gelmesi de bir şeydir

JrOn89
Üye
JrOn89

Opel bunu senelerdir hazirda bekletiyordu zamanini bekledi youtuba bakarsan opel matrix adinda eski videolari gorursun ?

inancozcay
Üye
inancozcay

Yeni corsanın otomatik park etme özelliğinde olduğu gibi sadece opsiyonel sunarlar kesin, kimse de almaz.

35yklc
Ziyaretçi
35yklc

Otomatik park pilotu 800bin tl lik S class ta bile opsiyondur.

inancozcay
Üye
inancozcay

Doğrudur ama bunun reklam amaçlı kullanılması yanlış. Opsiyonel sunacakları özellikleri sanki tüm arabalarda standart olarak mevcut olacakmış algısıyla sunuyorlar. Bir çeşit kandırmaca yani.