Bu sistem çok ses getirir

Ankara-Konya arası uyuyarak giderim diyenlere

6

Yenilikçi teknolojilerin adresi Audi yepyeni bir çalışma için geliştirmelere devam ediyor. ‘Predictive Efficiency Assist’ olarak adlandırılan sistem adaptif cruise kontrolün üzerine inşaa edilmiş gibi görülse de üzerinde çok çalıştıkları aşikar. Cruise kontrol kolundan aktif edilen sistemin çalışma prensibi ne kadar basit görünse de bir o kadar karmaşık.

Otomobilin sürüş modunu, tabela tespit kamerasını, navigasyonu ve uydu bilgilerini sentezleyen sistem aktif olduğu durumlarda sürücünün ne gaza ne de frene basması gerekiyor. Araç tabela tespit kamerası ile yoldaki tabelaları -hız sınırlarını, yaya geçitlerini vs.- tanıyarak bu bilgileri bu sisteme gönderiyor. Uydudan yer tespiti yapıldıktan sonra bu bilgileri navigasyonla bağdaştıran sistem yolla ilgili tabela bilgilerini de harmanlayarak gereken hıza kendini ayarlayabiliyor. ”Sürüş modunun ne etkisi var ?” sorusunu duyar gibiyim. Sürüş modu aracın limitlerini ve virajdaki çizgisinin moda göre değişmesini sağlıyor. Örneğin ‘Comfort’ modundaki bir araç viraja girerken hızını daha yavaş tutuyor ve aracın içindeki yolcularını konforuna katkıda bulunuyor. Sürücü isterse bu sistemi gaz veya fren pedalına kendisi müdahale ederek otomatik bir şekilde devre dışı bırakabiliyor.

”Pürüzsüz ve konforlu” sloganıyla adından söz ettiren Audi, bu sistemi test etmeye çoktan başlamış. Audi, A7 Sportback 3.0 TFSİ İHEV aracında bu sistemi denediğinde normal şartlarda %10 yakıt tasarrufu sağladığını iddaa ediyor. Bu iddaa er ya da geç doğrulanır veya çürütülür fakat asıl önemli olan bu sistemin seri olarak ne zaman üretim bandına ineceği.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
zuspaterhan126bruceleeTuncYclOğuzhan Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
zuspat
Üye
zuspat

sanırım çok da uzun sürmeyecek sürücüsüz otomobiller herkeste olacak…

Erhan Tekin
Üye
Erhan Tekin

1 km si var,sonra patlarsın.Bizim evden çıkalım ne 1 km si,300 metre sonra ya mezara ya hapise gideriz.Ne yolu,ne tabelası ne yayası ne geçidi,ne kanunu ne yol hakkı;bubi tuzaklarıyla dolu her taraf:)O kadar boş saçma sapan şeylere para harcamış ki adamlar benim söylemeye dillim varmaz mühendislere:)

brucelee
Üye
brucelee

ufak bir hatırlatma; iddaa bir markadır. iddia 🙂

Tunç Yücel
Üye

Sen kasis tabelasını küçümen dağın tam yanına koyarsa fren yapmaya kalmadan havalanırsın.(bkz. taş yola taş kasis=kamuflaj)

Oğuzhan
Üye
Oğuzhan

Türkiyede kaldırıma çıkar bu :Dd