İsveçli bir otomobil dergisi üç farklı arabayı geyik testine tabi tuttu ve “Golf rakipleri” olarak adlandırılan otomobillerin bu testten nasıl bir sonuç aldıklarını açıkladılar. Teste göre, eğer güzergahınızda yola sıçrayan otoburlar var ise Focus ile onlardan kaçayım derken onları avlayabilirsiniz ya da kendiniz av olabilirsiniz. 

Geyik testi nedir, ne işe yarar ?

Geyik testindeki amaç, eğer yola bir anda davetsiz bir misafir fırlarsa, hızlı ve keskin direksiyon manevralarıyla bu misafire umduğunu vererek (yaşama hakkı tanıyarak) yola sıkıntısız devam etmektir.

Bu testte hız, eğer otomobil başarılı olursa kademeli olarak artırılır ve başarısız olana kadar devam ettirilip ona göre puanı verilir. Ama gelin görün ki Focus, bu testin başlangıç hızı olan 68 km/saat hızda dahi yoluna veda etti. Videoda sağ tarafta görülen koniler, karşı yönden gelen araçların şeridini temsil ediyor ve Focus o şeride arkasını birazcık sokuyor. Geyiğin hayatını kurtarayım derken deyimi yerindeyse, karşı yönden gelen aracı IIHS’nin en çetrefilli testi olan “Small overlap” testine tabi tutuyorsunuz.

Buna mukabil, Nissan’ın Pulsar modeli Focus’a nazaran daha güvenli bulundu. İkinci videoda da göreceğiniz üzere, Nissan yolu daha iyi tutup arkasını da fazla bırakmadan yoluna devam edebiliyor. Bu testten Pulsar’ın elektronik sistemlerinin kullanıcısına pek fazla eğlence fırsatı sunmayacağı çıkarken, hayvanseverlerin bu aracı çok seveceği sonucuna da varılabilir. İşin içine yaşam unsuru da girdiğinden ESP’yi bulanlara hepimiz bir teşekkür borçluyuz.

 

Kimler Neler Demiş?

18 Yorum "Focus geyik yapıyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Ecoboost
Üye

yalnız bu test nasıl yapılmış onu anlamadım nissanın hızı düşerken focusun hızı sabit kalıyor dolayısıyla focusun hızı nissana göre yüksek olduğu için arkayı atıyor…Videonun sonunda nissan yavaşlamış focus ise aynı hızında devam ediyor başlangıçta hız aynı ama sonra nissan yavaşlıyor …Eşit yapılmamış bu test bence nissana torpil geçmişler .Birde testte yanlış bilgi verilmiş burda test yapılırken araçlar yüklü bir şekilde test yapılıyor onla ilgili otopark.com yöneticileri videoda ondan bahs etmemişler ,bu test araçlar yüklü şekilde yapılmış onuda belirtmek lazım

muraterg25
Üye

Eğer Nissan o belirtilen hızlarda geliyorsa bende neyim. yapmayın ya apaçık ortada herşey. Nissan sağ sol yaparken şu hızına bir bakın. viraj sonunda maksimum 40 la dönüyor son dönemeci yavaş olduğu bariz ortada. 80 le girdikten sonra ESP 40 a indiriyorsa napayım öyle ESP yi. 40 la 50 ile çoğu araba girer geyiğe. apaçık ortada herşey bi Focusun dönmesine bakın bi Nissana arada apaçık hız farkı var. Nissan nerdeyse duracak vaziyete gelmiş 😀

tetik6767
Üye

focus geyik yapıyorsa mercedes napmış bakın.
Araçların bagajlarına ekstra 130 – 150 kilo yükleyip araçların agırlık dagılımını bozup öyle test ediyorlar. Testi dogru dürüst inceleyip öyle haber yapın adminler.
Bu testteki gibi yol tutsaydı ben yaşamıyordum bile. Bölünmüş yolda tabela olmadan yol çalışması nedeniyle tek yöne indirmişler. Bayır aşagı virajda 130 km hızla tırla kafa kafaya kalıp ani sağ sol iki manevra yapıp hayatta kalmamam gerekiyor benim teste göre.
http://teknikensvarld.se/wp-content/uploads/2015/01/mercedes-c-klass-kombi-algtest-animerad-stor.gif

mehmet1964
Ziyaretçi

Bu tür testler bilgisayar kontrolü olmadan yapılıyor yani o an içindeki sürücünün direksiyon hareketlerine göre değişim gösteriyor. Testlerin devamı izlerseniz orada fiat fiorino ile cıtroen nemo nun aynı fabrikada tofaşta üretilen birbirinden amblem hariç bir farkı olmadığı halde sonuçların farklı olduğunu görürsünüz. Bilgisayar kontrolü ve gerekli ölçümlerin milimetrik ayarlanmadığı bu tür testlere güvenmemeli ve itibar etmemeliyiz.

Inque
Üye

Test fake gibi geldi.