Audi, Google’ın Sonar XPRIZE yarışmasında yer alabilmek için birkaç mühendisine ay aracı üretmeleri için yarı zamanlı görev vermişti. Yapılan çalışmalar ilk meyvesini vermiş gibi görünüyor.

Ay’da görev yapacak bu quattro araç aliminyum gövdeye sahipken gücünü lityum-iyon bataryalardan alıyor. Aynı zamanda ayarlanabilir güneş panellerine de sahip. Ay’da bilimsel araştırmalarda kullanılacak bu lunar, quattro dört elektrikli motordan gücünü alıyor ve toplamda 3.6 km/s hıza çıkabiliyor. iki stereoskopik kamera ile donatılan lunar quattro, ay yüzeyindeki materyalleri araştırmak için bir de bilimsel kameraya sahip.

Eğer işler planlandığı gibi giderse 2017 yılında ay yüzeyinde çalışmalarına başlayacak lunar quattro, yüzeyde tamı tamına 380.000 kilometre yol katedecek ve görevini insanlığın ayda Apollo 17 ile en son ayak bastığı yere gelerek tamamlayacak.

Google Lunar XPRIZE’ı kazanabilmesi için lunar quattro’nun yüzeyde en az 500 metre keşif yapması gerekiyor. Ödül ise 30 milyon euro. Audi yapacağı bu keşif ve araştırmaları dünya ile fotoğraf ve video olarak paylaşacağını da duyurdu.

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir