Porsche, 918 Spyder modelinin üretiminin tamamlandığını duyurdu. 21 aylık bu üretim serüveninde Carrera GT’nin varisi olan 918 Spyder modelinden tam 918 adet üretildi. 2010 yılındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk defa karşımıza çıkan 918 Spyder için “ezici otomobil” unvanı verilmişti. Üretimine 2013 yılında başlanan otomobile, o yılın yazında bir karar değişikliğiyle “çevreci otomobil” lakabı için hibrit versiyonu tasarlanmış ve Porsche’nin Stuttgart’taki fabrikasında böylece üretimine başlanmıştı.

Tabii akıllara kazınacak en güzel özelliklerinden birisi de kırdığı çevreci rekor süresiydi. 6 dakika 57 saniyelik tur süresinde göze çarpan detaylar şunlardı: “En hızlı seri üretim otomobili olması ve FIA’dan homologasyon belgesine sahip olmasına rağmen 887 beygirlik (652 kW) bir otomobilin bu pist süresinde 100 km başına sadece 3 litrelik yakıt tüketimi ortaya çıkarmış olması.” onu en farklı kılan detaylardan.

Bu arada, homologasyon belgesi FIA tarafından verilen ve üretilen otomobilin uluslararası yarışlara katılabilmesini onaylayan, yapılan modifikasyonların sınırlandırılmasını sağlayan bir belgedir.

Porsche, 918 Spyder’ın varisi üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı ancak yeni hayvanı hemen yollarda görmeyeceğimizin üstünü çizdi.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Bir dönem sona erdi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Tarhan Deniz
Üye

Hepsi satılmadan siparişi vereyim hemen. 🙂