Bir önceki kasasında oldukça büyük tartışmalar döndüren tasarımı yüzünden satışlarda da pek başarı yakalayamayan X1, geçirdiği evrim ile herkesi şaşırtacağa benziyor. BMW’nin yayımladığı fotoğraflarda çok daha düzgün hatları kazandığını gördüğümüz X1 artık daha çekici hale bürünmüş.

Önceki sürümündeki uzun kuyruğunun artık daha derli toplu hale getirildiği ilk bakışta fark edilen X1’de böylece SUV kavramına biraz daha yakınlaşırken bulunduğu SAV platformunun gerektirdiği nitelikleri de tam anlamıyla yapıyor. Ön ızgaraların, aydınlatma grubunun ve tamponların daha sert hatlara büründüğü otomobilin yakaladığı sportiflik olası ‘hantal’ yorumlarını da engellemiş oldu.

Sport Line, xLine ve M Sport donanım paketleriyle satılacak X1’de en çok dikkati M sport çekiyor. 18 inçlik jantların, Alcantra döşeme koltukların ve aerodinamik gövde kitlerinin bulunduğu donanımda sürücüyü daha sert bir sürüş beklediği kesin. Yenilenen iDrive’ın da sürücünün yanında görevini üstlendiği otomobilde, ekranın boyutu standart olarak 6.5 inç olarak belirlenmiş. Yine ön konsolda çeşitli malzemelerle kalite hissini artıracak seçenekler bulunuyor. Ahşap kaplamadan, aliminyum kaplamaya kadar farklı trimlerle herkese hitap edebilecek.

Yenilikler sadece bununla da sınırlı kalmamış. Sürücüye yardımcı sistemlerin de bulunduğu yeni X1’de  Sürücü Asistanı paketinde Start-stoplu Aktif Cruise Kontrol, Şerit Takip Asistanı, Trafik Yoğunluğu Sistemi, Çarpışma Önleyici ve yayalara karşı Aktif Şehir içi Frenleme sistemi barındırıyor.

X1’in çıkışıyla gelecek motorlar ise şöyle:

  • 2.0 litrelik dört silindirli dizel motor 150 beygir gücünde ve 330 Nm tork üretebiliyor.
  • 2.0 litrelik dört silindirli dizel motor 190 beygir gücünde ve 400 Nm tork üretebiliyor.
  • 2.0 litrelik dört silindirli dizel motor 231 beygir gücünde ve 450 Nm tork üretebiliyor.
  • 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor 192 beygir gücünde ve 280 Nm tork üretebiliyor.
  • 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor 231 beygir gücünde ve 350 Nm tork üretebiliyor.

 

Ancak tabii ki yeni 1.5 litrelik üç silindirli motorların da bu aileye katılacağı yayımlanan bilgiler arasında. X1 sDrive16d adı altında satılacak ilk dizel motor 116 beygir üretirken, X1 sDrive18i benzinli modeli ise 136 beygir üretecek.

Motor seçimine bağlı olarak 6 ileri manuel şanzıman veya 8 ileri steptronic ile müşterilerle buluşacak X1’de önden çekiş standart olacak ancak dört çekerden çekiş de opsiyonlar arasında alınabilecek.

Ekim’de Almanya ve yine benzer aylarda ABD pazarında olması beklenen yeni X1’in Türkiye için henüz bir gelişmesi yok.

 

 

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "BMW X1 yenilendi!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Emrah
Ziyaretçi

merhabalar acaba bmw x1 in yeni modelinin incelemesi gelecek mi herkes yaptı inceleme ancak bi siz kaldınız ve bende aracı sizden dinlemek. isterim detaylı bir video bekliyorum kolay gelsin

captain1881
Üye

3’serisinden daha güzel olmamışsa bende bir şey bilmiyorum..:D

Ygtklc
Ziyaretçi

2.0d xdrive 150lilik tam anne arabasi olur 😀

Prof78
Üye

8 ileri şanzıman ZF değil Aisin miş, önden çeker platforma uygun…

Prof78
Üye

önden çeker platformlarda da 8 ileri otomatik kullanacaksalar çok iyi, genelde 6 ileri otomatiği kullanıyorlar…