Sürücü kursu araçları, eğitim dışında da trafiğe çıkacak. Sürüş uzmanları, ”Kazalar artar” uyarısında bulundu. Piyasadaki çift pedallı araç sayısı ise 40 bin.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2013’te yayımladığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği’nde “Direksiyon eğitim araçları, eğitim ve sınav dışında başka amaçla kullanılamaz” hükmüne yer vermişti. Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu, bu maddenin yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a başvurdu.

Habertürk gazetesinden Lütfi Erdoğan’ın haberine göre, Danıştay yürütmeyi durdurdu. MEB Özel Öğretim Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sürücü kurslarının bağlı olduğu il milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek yürütmenin durdurulduğunu bildirdi. Bu çerçevede çift fren, çift debriyaj, tek direksiyon sistemli olan eğitim araçları artık eğitim ve sınav haricinde kullanılabilecek, trafiğe çıkabilecek.

”KAOSA YOL AÇAR”

Ancak pek çok sürüş uzmanına göre, yolcu koltuğunda oturan kişinin ayak hizasında da bulunacak debriyaj ve fren pedalları kazalara neden olabilir. Uzmanlar, sürücünün yanında oturan yolcunun tehlike anında panikleyerek frene basmasının, trafikte kaosa yol açacağını savundu. İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Kerem Günsel, “Direksiyon ve pedalların hakimiyetinin başkasında olduğu bir sistem olamaz. Zaten keşmekeş olan trafiği tamamen kilitler. Hatadan dönülmeli” dedi.

”TEMBİHLE, BASMASIN”

Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal’a göre ise endişeler yersiz: ”40 bine yakın çift pedallı araç bulunuyor. Bu kadar araca siz ‘Piyasaya çıkamaz’ diyorsunuz. Sadece otomobil olarak düşünmeyin. 160 bin euroya aldığımız iş makinelerini, 300 bin TL’lik TIR’ları da başka işlerde kullanamıyoruz. Böyle bir lüksümüz yok. Trafiğe çıkan bu araçlarda sürücünün yanında ya yolcu oturmasın ya da oturursa da tembih edersiniz pedala basmazlar.”

Kaynak: NTV

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Çift fren ve debriyajlı araçlara yeni düzenleme!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Cronytaz
Üye

Ben değilde. Babam muhakkak basar.

JohnBlack
Üye

Bir arkadaşımın kurstan çıkma aracı vardı, pedalları sökmemişti. Yıllarca kullandı öyle, bende başta sıkıntı olur diye düşünmüştüm, yanılmışım.

Eyup16
Üye

Yanına oturttuğun adam şöförse istemsiz de olsa basar o pedala.

Yekta
Üye

aynen öyle 😀