Nürburgring namı diğer “Green Hell” (Yeşil Cehennem) tecrübesiz yada fazla istekli sürücüleri kuru zeminde bile ağına düşürmesi nedeni ile popülaritesinin yanı sıra aynı zamanda acımasızlığı ile de biliniyor. Peki Yeşil Cehennem’de bir de yağmur yağınca işler nasıl değişiyor.

En ufak hatanın bile büyük ihtimalle bariyerlerde biteceği yağmurlu günler için meraklılarına her viraj için ufak notlar içeren bir video hazırlayan BridgeToGantry, Seat Leon Cupra ile aynı zamanda önden çekişli otomobillere nasıl davranılması gerektiğini de anlatıyor. Leon Cupra gibi FWD otomobiller ile yol tutuşunun düşük olduğu şartlar da limitlere yaklaşmak daha güvenlikli olsa da yine de FWD hothatch’lerde doğru şekilde davranılmadığı zaman sizi yoldan çıkarmak için yeterince silaha sahip.

Cehennemin öteki yüzü olan yağmurlu havalarda pistin ortasından akan ufak nehircikler ve viraj ortasında değişen asfalt kalitesinden dolayı kontrolü kaybedenleri görmenin mümkün olduğu Nürburgring’de özellikle belirli virajları önceden en azından teorik olarak bilmiyorsanız ıslak zeminde sağlam bir otomobille o virajlardan çıkmanız pekte olası değil.

Çoğu virajda dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise kuru zeminde takip etmeniz gereken yarış çizgisinin ıslak zeminde aslında düşmanınız olabileceği. Viraj içerisinde bu bölgede gerçekleşen lastik birikimi virajın içe doğru olan eğiminden kaynaklanan su birikimi ile oldukça düşük hızlarda dahi yol tutuşunu kaybetmenize sebep olabilir. Her virajın ince detayları için ise not defterinizi alın ve videoyu izleyin.

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Cupra ile cehennemin yol notları"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ata350
Üye

7.30 daki o asfalt neden öyle ? Bilerek yapılmıştır diye düşünüyorum öyle bir pistte ama sebebi nedir ?

Ugur
Üye

bilerek yapılmış pistin neden zor olduğunun sebeplerinden biri…

canery90
Üye

admin şu piste gidelim bi gün çok efsane