Geçtiğimiz hafta Lexus’un makyajlı LX 570 modelini tanıtmasının ardından, sıra Toyota’ya geldi ve 2016 Land Cruiser resmi olarak tanıtıldı.

1951 yılından bu yana üretilen ve dayanıklılığıyla ünlü Land Cruiser, 21. yüzyılda arazi aracı kimliğini geri plana atıp gün geçtikçe daha popüler hale gelen lüks SUV sınıfına gözünü çevirmişti. Bugün tanıtılan makyajlı Land Cruiser modeli ise lüksü bir adım daha ileriye taşıyor.

Yenilikleri saymaya dış görünümdekiler ile başlayalım. Yeniden tasarlanan geniş ön ızgara, hem teknoloji hem de tasarımıyla yenilenen LED mercekli farların içine kadar uzanıyor. Tamponlar, çamurluklar ve ön kaputta ise daha küçük çaplı tasarım yenilikleri bulunuyor. Yan korumalar ve kapı kolları da elden geçirilmiş. Arkada ise tasarımı güncellenen LED stoplara bagaj kapağının tamamına uzanan kalın bir krom çıta eşlik ediyor ve modern görünüme katkıda bulunuyor.

İç kabinde kalite hissini bir adım daha ileri taşımayı hedefleyen Toyota, daha fazla yumuşak ve kalın plastiğe yer vermiş. Bazı butonların yerleri ve şekilleri ise ergonomi hedeflenerek yeniden düzenlenmiş. Orta konsola içinde 12V güç çıkışı ve üst donanım seviyelerinde kablosuz şarj alanı bulunan yeni bir saklama alanı eklenmiş. Standart donanımda 4.2 inçlik TFT bilgi ekranı bulunuyor. Üst donanımlarda ise bu donanım yerini 9 inçlik bilgi/eğlence sistemine bırakıyor.

Avustralya’da 4.5 litrelik çift turbolu V8 dizel ve 4.6 litrelik benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulacak makyajlı Land Cruiser’ın diğer ülkelerdeki motor seçenekleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Motorlar hakkında biraz daha detay vermek gerekirse; dizel motor yeni enjektörler, yeni dizel partikül filtresi ve güncellenmiş yazılım ile gücünü 7 PS (5 kW) arttırarak 272 PS’e (200 kW) çıkarmış. Tork ise 650 Nm (480 lb-ft) ile sabit kalmış. Euro 5 normlarını karşılayacak şekilde yenilenen benzinli seçenek ise elden geçirilen hava-enjeksiyon sistemiyle emisyon değerlerini düşürmüş ve soğuk çalıştırmada motorun ısınma süresini kısaltmış. Bu seçeneğin maksimum gücü 308 PS (227 kW) iken maksimum tork değeri 439 Nm (324 lb-ft).

Japon üretici, modeli en yeni güvenlik ve sürüş asistanı sistemleriyle donatmayı da ihmal etmemiş. Çarpışma öncesi güvenlik sistemi, şeritten ayrılma uyarısı, dinamik radar hız sabitleyicisi, otomatik uzun hüzmeli far asistanı, kör nokta uyarı sistemi, lastik basıncı takip sistemi ve panaromik çoklu arazi izleyicisi bunlardan bazıları.

Makyajlı Toyota Land Cruiser, Japonya’da satışa hazır durumda. Avustralya’da Ekim ayında satışa çıkacak model, daha sonra diğer ülkelerde de bayilerdeki yerini alacak.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Arazinin kralı yenilendi"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Emre
Ziyaretçi

Toyota’nın ağzına kadar dolu olan ülkemizdeki tek modeli. Toyota zaten ülkemizde bir Land Cruiser konusunda doğru işler yapıyor diğer modellere ise üvey evlat muamelesi yapıyor. Buna ülkemizde üretilen modellerde dahil. Toyota yıllarca bu ülkenin çok ekmeğini yedi fakat Avrupa ve Asya’da satışa sunduğu otomobillerin özellik ve donanımlarının yarısını bile tüketicilere sunmuyor. Ülkemizde bir taşı olmayan Volkswagen bile her modelinde zengin motor seçeneği, donanım ve özellik sunuyor. İşte bundan dolayı da Volkswagen son 5 yıldır Türkiye’nin en çok satan markası ve dünyanın en çok satan markası olmayı başarmıştır

Fatih_MehmetK
Üye

Land Cruiser Twin turbo dizel kullanmıyor bir hata olabilir(daha toyota kullanmıyor.). Araca gelirsek güzel bir makyaj operasyonu olmuş arazi kimliğini bırakmamak için manuel el freni araçta kalmış ve arazi donanımları (crawl control vs. ) devam ediyor.. Lüks odaklı kardeşi Lx570 de otomatik el freni ne geçilmiş. Günümüze kadar Arazi yeteneğini kaybetmeden gelen çok az arazi aracından biri umarım bozulmadan efsanesini devam ettirir. alman üreticiler gibi station wagon spor araç kimliğine bürülmez. 😀

Zahid
Ziyaretçi

Zırhlı olacak bu o zaman benden tam puan 😀

Fatih_MehmetK
Üye

https://www.youtube.com/watch?v=lG3O4KcOEyk toyotakendisi zırhlı üretim yapıyormu bilmiyorum ama böyle bir alet var