Hyundai ve Kia’nın ortak projesi olan elektrikli ve hibrit otomobiller hakkında 2 markaya yakın kaynaklardan bilgi sızmaya devam ediyor.

Söylenenlere göre Hyundai ve Kia 2016-2018 yılları arasında Amerika pazarında 4 adet hibrit, 2 adet plug-in hibrit ve bir adet elektrikli araç çıkarmayı düşünüyor. İlk hibritlerin 2017 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Hyundai markalı aracın kamuflaj altındaki fotoğrafta görüldüğü gibi Elantra’nın platformu üzerine kurulması da beklenenler arasında. Aracın motorunun ise 1.6 litrelik benzinli ve ona eşlik eden bir elektrik motorundan oluşması kuvvetle ihtimal.

Kia’nın hibritine geçecek olursak Niro crossover konseptinin üretim versiyonu sahnede olacak diyebiliriz. Şimdilik herhangi bir piyasaya sürülme tarihi belli olmasa da önümüzdeki yılın sonlarına doğru durumun netleşeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Otomotiv danışmanlık firması AutoPacific’in endüstri analizi başkan yardımcısı ve eski Hyundai ürün planlayıcısı olan Ed Kim’e göre Güney Koreli ikili hem iç pazar hem dış pazarda modellerini değiştirmek ve geliştirmek adına ciddi efor sarf ediyor. Kia, Soul EV modeli ile bunu biraz erken başlarken, Hyundai’nin ilk elektrikli aracı 2017’den önce piyasada olmayacak.

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir