İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulamaya göre, her vatandaş trafik ihlali yapan araçların fotoğrafını veya videosunu çekerek o sürücüye ceza yazdırılmasına yardımcı olabilecek.

Yetkililer, trafikte tehlikeli sürüş yaparak makas atanlar, emniyet şeridine giren veya herhangi bir trafik ihlali yapan sürücülere gerekli cezaların verilmesi için vatandaşlarla el ele çalışacaklarını söyledi. Vatandaşlar çektiği tüm görüntüleri, akıllı telefonlardan 0533 155 01 55 ve 0552 155 01 55 numaralı cep telefonlarına Whatsapp ve Viber ile gönderebilecek. Trafik şubede kurulan özel ekip de bu görüntüleri hemen incelemeye alacak. Doğruluğuna göre ceza yazılacak. Yetkililer bu uygulamanın İstanbul’da faydalı bir çalışma olacağına inandıklarını kaydetti.

Kaynak: habertürk

Kimler Neler Demiş?

7 Yorum "Polis vatandaş işbirliği"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Cronytaz
Üye

Mevzuatta değişiklik yapılana kadar şu sıralar belirsiz süreli durdurulan güzel uygulama.

Müçteba
Ziyaretçi

Sadece istanbul için geçerli olduğunu vurgulamak gerek

aykan
Ziyaretçi

araç kullanırken telefon kullanma olayı polisleri nasıl ilgilendirmiycek allah aşkına

summi
Üye
Gerçekten ucu açık bir durum. En basitinden birinin birine garezi varsa veya o an trafikte o araçtan rahatsızlık duyduysa çekip fotoyu yollar 10-15 sn vaktini alır en fazla. Sonra diğer kişi uğraşıp durur işin içinden çıkmak için. Zaten ceza yazmaya meraklı bir zihniyet varken ipin ucu kaçar bir anda. İyice araştırılmadan ceza yazılmamalı kısacası. Bu durum için fotoğraftan ziyade ya video ya da araç kameraları olmalı. Şikayet edecek kişi kaydını alır plaka tespit için de fotosunu çeker(büyük ihtimal videoda görünmez plaka) en kötü gerekli yerlere şikayetini öyle yollar. Ama bir foto çekip ben bundan şikayetçiyim diyen çok çıkar işin cılkı… Read more »
Gökhan
Ziyaretçi
vatandaşın trafik konusunda uzmanlığı var mı? neye göre belirlenecek. resimle ihlalin varlığı nasıl belli olacak. her durumun kendine göre özelliği var örneğin ambulans arkandaysa ona yol vermen gerekiyorsa ve kırmızı ışığı ihlal etmenden başka çare yoksa vatandaş da ahanda yakaladım deyip ambulansla beraber senin resmini de çekmezse ve senin ambulansa yol vermek için ışığı geçtiğin anlaşılmazsa ne olacak. ondan sonra git derdini marko paşaya anlat durumları olmayacak mı? mesela trafik kuralları arasında var, eğer hızın kırmızı da durmaya yetmeyecekse. yol da müsaitse kırmızı ışıkta geçebilirsin diye kural var bunu vatandaş ayırt edebilecek mi. yol boşsa gelen giden yaya maya yoksa… Read more »
ufukk
Üye
Merak etmeyim, bu işi yapan adamlar da gerizekalı değiller ve asılsız ihbarlar bizden çok onları yoruyor. Yapacakları şey basit, fotoğraftan kolay kolay ceza yazmayacaklar. Video ile ceza yazabilirler, onda da videodaki görüntülerin geçerliliğini sorgulayacaklar. Yani aracın biri önünüzde 1 makas attı diye polis de hemen cezayı yapıştırmayacak, ancak zikzaklar çizerek giden bir araç videosu eline geçerse yazar cezayı. Ya da kırmızıda geçen aracın bir kaç saniyelik görüntüsü varsa ceza yazılmaz ama videoda aracın kırmızı ışıkta tamamen keyfi olarak durmadığı net biçimde görülüyorsa ceza yazılır. “eğer hızın kırmızı da durmaya yetmeyecekse. yol da müsaitse kırmızı ışıkta geçebilirsin” gibi bir kuralı ilk… Read more »
Gökhan
Ziyaretçi

hani bazen yeşil yanar da bir anda kırmızı oluverir sende hız limitinin 70 olduğu yolda 60 – 70 le gidersin ya bir anda ışık yeşilden kırmızıya döner o anda frene abansan araba ışığı geçip yolun ortasında duracak ya hani var ya :)işte böyle bir durum.