Gelişen teknoloji ile birlikte otomobil üreticileri de kozlarını oynamaya bir bir devam ediyor.

Geçmişte yüksek silindir hacmi ile özdeşleşen performans kavramı, yıllar geçtikçe anlam olarak bir şey kaybetmese de özellikle aşırı besleme uygulamalarının artmasıyla birlikte küçük hacimli motorlarda da çok sık görülmeye başlandı. Tüm segmentlerde azalan silindir hacimleriyle birlikte küçük sınıfta kullanılan motorlar sırasıyla; 1.6 lt’den 1,4-1,3-1.2 lt hacimlerine kadar gerilerken en sonunda 1,0 ve 0,9 lt hacimlerine kadar düştü.

Yaklaşık 2 yıl önce satışa çıkardığı 1.0 EcoBoost motoruyla 2 yıl üst üste “En İyi Motor” ödülünü alan Ford, Fiesta satışlarının %50’sinin bu motorla satıldığını belirtirken bu pastadan pay almak isteyen rakipleri de motor gamlarına 1.0 turbo motorları koymaya başladı.

Bir başka ödüllü motora sahip firma olan Volkswagen, hayal kırıklığı yaratan FSI motorlarından sonra TSI motorları ile oldukça beğeni toplamayı başardı. 2011 yılında 1.4 TSI Twincharger motoruyla ” En İyi Motor” ödülü alan marka, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda 3 silindirli 1.0 EcoTSI motorunu basına tanıtmıştı. Kısa bir süre sonra Polo ve Golf’te BlueMotion ismiyle satışına başlanacak olan bu motor, ilk olarak VW gurubun İspanyol markası olan SEAT’ın Ibiza modelinde satışa sunuldu.

95 PS güç ve 160 Nm tork değerleriyle tanıtılan 1.0 EcoTSI, SEAT’ın Ibiza modelinde 110 PS güç ve 200 Nm tork gibi bu sınıf için etkileyici değerlere sahipken, sadece 7 ileri DSG şanzımanla alınabilecek. Ortalama 4.4 lt/100km’lik tüketim değeriyle dizel motorların varlığını sorgulatan bu model, fren enerjisi geri kazanımı gibi teknolojik yeniliklerle de donatılmış durumda.

Motor gamında 3 silindirli 1.4 TDI motorun da bulunduğu Ibiza ailesi, maalesef Cupra modelindeki 1.4 TSI motoru kaybederek ülkemizdeki hayranlarını üzecek gibi görünüyor. En beğenilen testlerimiz arasında bulunan “Rahatsız Makina: Seat Ibiza Cupra” testindeki Cupra’da görev alan 180 PS gücündeki 1.4 TSI ünite yerini 1.8 TSI motora bırakırken bu değişiklikle birlikte Ibiza Cupra, ülkemizdeki “Vergi Mağdurları” arasına adını yazdırmış olacak.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2
0
0
 
2
Dr.AkihikoSaitoÖzgür Güneş
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Dr.AkihikoSaito
Üye
Dr.AkihikoSaito

Dünya çapında üretim yapan büyük markalar neredeyse tüm argesini dönüştürülebilir enerji üzerine harcarken Vag grubunun turbo ile hala cebelleşmesini anlayabilmiş değilim. Hayır nereye kadar turbo ile günü kurtarmaya çalışacaklar. Galiba ilerde motor felan değil direk turbo-dsg satacaklar millete. Yani Greenpeace hak vermemek elde değil cidden
https://www.youtube.com/watch?v=nXndQuvOacU

Özgür Güneş
Üye

Seat’ın türkiye sitesinde kataloglara girince gelecek motorlar yazıyor, ibiza sc için 1.0 ecotsi 110hp dsg(keşke manueli gelse hemen alırım), sportourer ve 5d içinde aynı motor eklenecek gibi duruyor, eğer sc de fr paket çok pahalı olmazsa iyi satar gibi