Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından emisyon ölçümleri sırasında hile yaptığı açıklanan Volkswagen’de sular durulmuyor. Yapılan son açıklama ise durumun vahametinin ne kadar büyük boyutlarda olduğunu gösterir nitelikte.

Volkswagen’in yaptığı açıklamada, AB’nin kriterlerine göre üretilmiş Euro 6 normuna sahip motorların motor yönetim yazılımı adı verilen düzeneğe sahip olmadığı, söz konusu olaydan EA 189 kodlu 2.0 TDI motorların etkilendiği belirtildi. Dünya genelinde bu motor koduna sahip yaklaşık 11 milyon aracın bulunduğunu açıklayan marka, müşterilerinin güvenini ve sadakatini geri kazanmak için bu araçlar hakkında yakın zamanda bir geri çağırma sürecinin başlayacağını açıkladı.

İddialara göre 11 milyon aracın servise çağrılması, şirketin kasasından yaklaşık 6.5 milyar €’luk bir paranın çıkması demek. Üstüne üstlük bir de gelebilecek olası cezalar eklenince hesabın epey kabaracağı aşikar. Olayların patlak vermesinin ardından piyasa değeri %20 oranında eriyen Alman devinin ilerleyen süreçte neler yaşayacağı ise merakla bekleniyor.

Kimler Neler Demiş?

23 Yorum "Volkswagen 11 milyon aracını geri çağıracak!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ÖMER FARUK AYYILDIZ
Üye

peki bu motor (ea189) hangi vw araçlarda kullanılmış?

ouluocak
Üye

Bu geri cagirma karariyla ilgili kaynak verebilir misiniz?

yunuserol
Üye

Arkadaşlar Amerikada disel araç kullanan insan sayısı zaten azdır. Burada asıl mesele Volkswagen şirketinin bikerek ve kasten Amerikan devlet kuruluşlarını hile yaparak kandırmasıdır. Emisyonun fazla olmasından alacakları ceza sahtekarlıktan alacakları cezanın yanında devede kulak kalacaktır. Ayrıca Amerikan adalet sistemi arabaları kullanan insanların bireysel tazminat hakkına da müsade eder. Anlıyacağınız almanlar tek kelime ile kendi amerika temsilcilerinin de dediği gibi sıçtı. Amerikalılara helal olsun. Vatandaşlarının hakkını sapına kadar koruyor, sahtekar almanladan hesap soruyor. Asıl soru bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapıyor? Bu arabaları kullanan Türk vatandaşlarının hakkını kim koruyacak, sahtekarlığın hesabını kim soracak?

beratyus
Üye

kore felan derken geldi başına neden hep amerikanın dediği olacak arkadaş

metallurgist
Üye

Koreliler Fransızlar ve Italyanlar hemen olaya dahil olmaya başlamışlar dünya çapında olayın izlenmesi için. Adamlar 1 numara oldu diye bu işin ekmeğini hemen yemeye çalışacaklar. VW büyük bir skandala sebep verdi ama bu işin dönüp dolaşıp diğer firmalarada bulaşabilme tehlikesini görmüyorlar. Akbaba gibiler gerçekten. Amerikada dizel araç piyasası malum amerikalılar da bir olay açığa çıktı mı hemen büyütüp günlerce haber yaparlar uğraşırlar zamanında Toyotaya da yaptılar. Ben sanmıyorum bu kadar büyüyeceğini bu işte ulusal çıkarlar da olacak almanlar yedirmez.