Bir süredir otomotiv sektörünü adeta çalkalayan Volkswagen’in emisyon skandalının sonucu yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. Tüm dünyanın sonucunun ne olacağını takip ettiği büyük skandal hakkında ilk adım Almanya hükümetinden geldi.

VAG’a (Volkswagen AG) yakın bir derginin haberine göre Almanya hükümeti, grubun ülkede sattığı EA189 kodlu Euro 5 motora sahip yaklaşık 2.8 milyon aracın 7 Ekim’e kadar gerekli işlemlerden geçirilmesini talep etti. Eğer Volkswagen ve gruptaki diğer markalar 7 Ekim’e kadar bu araçlarda bir değişiklik yapmazsa söz konusu araçlar trafikten men edilecek ve yasal süreç resmen başlayacak. Markanın 7 gününün kaldığını varsayarsak bu kadar fazla aracın onarım süreci bu kadar kısa sürede sonuçlanmayabilir.

Volkswagen’in emisyon skandalından dünya çapında 11 milyon aracın etkilendiği bildiriliyor. Bu araçların 5 milyonu Volkswagen binek araçlar, 2.1 milyonu Audi, 1.8 milyonu Volkswagen hafif ticari araçlar, 1.2 milyonu Skoda ve 800 bininin Seat logosu taşıdığı açıklandı. Öte yandan İspanya, İsviçre, İtalya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerin distribütörlerine dizel araçlarla ilgili satışları durdurma emri gönderildi. Türkiye’nin bu sürecin neresinde olacağı ise şuanlık muamma.

Kimler Neler Demiş?

12 Yorum "Volkswagen için Almanya’da tehlike çanları çalıyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Ömer
Üye

Almanya kendi gozbebegine niye bu kadar yuklenmis anlayamadim bari 1 ay falan verseydiniz

glasius
Üye

Almanya gibi bir ülkenin itibarını beş paralık ettiği için olabilir mi acaba?

MAYP
Üye
Özgür Güneş
Üye

Cevap olarak küfretmemek için kendimi zor tuttum, eksiyi basıp geçiyorum

Burak D.
Ziyaretçi
Volkswagen savaşı neyin habercisi? “Egzoz emisyon* kavgasının gerçek yüzü bambaşkadır. Amerika ve Avrupa birlikte tüm dünyaya kendi düzenlerini dayatırken, bunun için milyonları katletmede ittifaklar yaparken, öte yandan da, alttan alta birbirlerinin kuyusunu kazarlar. Bu cümleyi şöyle ifade etmek mümkündür. Çağımızın baş çelişkisi emperyalizm ulus devlet çelişkisidir. Ancak bu demek değildir ki; emperyalistler arasında her şey sütlimandır. II. Dünya Savaşı’nda, bunun bir örneğini yaşadık. Amerikan emperyalizmi ile Alman emperyalizminin çıkarları öyle çatışıyordu ki; ABD ve Komünist Rusya birlikte Almanya’ya karşı savaştılar. Rusya’nın amacı Komünizmi ve kendini kurtarmaktı. Amerika’nın amacı ise, ekonomik olarak büyümek ve dünyaya hâkim olmaktı. Amerika emperyalizminin o zaman… Read more »
JrOn89
Üye

ABD kendi firması olan GM u bile kaç milyon araç geri çağırmaya zorlamışken bunu emperyalizm sebebiyle yapmış olması düşük ihtimal heleki 2007 yılında bir alman olan Bosch un VW i uyarmış olmasına rağmen üç beş kuruş kar edeceğim diye bu günleri göz ardı etmesidir.

jeocem
Üye

Kesinlikle katılıyorum. Volkswagen i aklamaya çalışmanın bir anlamı yok. Hataları kabul edip, telafi etmeliler o kadar.

Ömer
Üye

Abi kafayi yiyicem ya simdi ABD sence cevre kirliligini mi dusunuyor yani? Dunyayi en cok kirleten ulke acik ara farkla ABD dir ve dunya genelinde hicbir cevre koruma programina katilmamaktadir hicbir protokol imzalamamktadir. Cevre kirliliginin 1 numarali dostu ABD dir bana kopyala yapistir yaptirmayin acin bakin

bloodysco
Üye

Zaten alıştık paralel kandırdı, PKK kandırdı, he emperyalist ülkenin işidir o

Ömer
Üye

Vw sutten cikmis ak kasik degil tabiki ama bu yaziyida es gecmeyin

disparity
Üye

bütün dünyada bu kadar 2.0 tdi çöpe gidemez, 1.6 fiyatına türkiyeye sokabilirler mi acaba ?

ADAM PRO
Ziyaretçi

Avrupaya satamadıklarını Türkiye’ye yollarlar. Bir de üstüne zam çakarlar millet yine üşüşür. Çünkü VW. “Premium”