Audi, RS6 Avant ve RS7 Sportback’in artık daha güçlü “performans” versiyonuyla karşımızda.

Audi, V8 4.0 TFSI motoruna biraz daha güç ekledi ve 605 hp (445 kW), 700 Nm (516 lb-ft) (overboost devreye girince 750 Nm / 553 lb-ft) elde etti. Ekstra güç ile 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede gerçekleştiren araçlar standart versiyonlarından 0.2 saniye daha hızlı. Daha da etkileyici olan ise 0-200 km/h hızlanmasının 12.1 saniye alması, ki bu da şu anki RS6 ve RS7’ye göre 1.4 saniye daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Yüksek hız isteyenler için de güzel haberler var. Opsiyonel dinamik paketle birlikte 250 km/s ile sınırlandırılmış olan RS modelleri 280 km/s limitine kadar çıkabiliyor. Daha da fazlasını isterseniz, Audi bunu 305 km/s ‘ye kadar çıkarabileceğini belirtiyor.

Audi ve quattro bölümü 4.0 lt V8 TFSI motora daha yüksek devir çevirebilen ve itme basınıcına uygun yeni bir yönetim sistemi uygulayarak 45 beygir güç artışı elde etmişler. Aracın motoru yakıt tüketimini düşürmek amacıyla ihtiyacı kadar silindiri çalıştırıyor (COD – cylinder on demand) ve yük altında olmadığı durumlarda sadece dört silindiri çalıştırıyor. Tüketimden bahsedilmişken RS6 Avant 100 km’de sadece 9.6 lt, RS7 ise 9.5 lt yakıta ihtiyaç duyuyor.

Motora paketlenmiş ekstra gücü bir kenara bırakacak olursak, araçlardaki revize edilmiş 8 ileri tiptronik vites motordaki tüm beygirleri harekete geçiriyor ve dört tekerlekten çekiş sistemi gücün %40’ını ön akslara, %60’ını arka akslara iletiyor. Fakat çekişten veya hızdan kaynaklı herhangi bir değişikliğe bağlı olarak güç dağılımı da ön ve arka akslar arasında değişiklik gösteriyor. Standart olarak araçlarda merkezi difransiyel mevcut fakat opsiyonel olarak arka aksta iç ve dış tekerler arasında aktif tork dağılımlı spor difransiyel ile de alınabiliyor.

Adaptif havalı süspansiyonlar ile donatılmış RS6 ve RS7 standart versiyona göre 20 mm daha alçak. Araçları ek ücret ödeyerek sürekli değişken direksiyon oranı sağlayan dinamik direksiyon ile satın alabiliyorsunuz. Araçlar 21 inç jantlar, RS6’da 285/30, RS7’de ise 275/30 lastikler ve dört kanallı havalandırmalı disk veya isteğe bağlı karbonfiber seramik diskler ile geliyor. Stil açısından çok fazla değişikliğe uğramasa da daha büyük siyah parlak petekli ızgaradan oluşan hava girişleri ile daha sportif gözüken ön tampon ve daha agresif bir arka difüzörden bahsedebiliriz. Diğer yenilikler ise opsiyonel özel Ascari Mavisi, RS spor koltukları, petek desenli alcantara-deri döşeme, karbon süsler ve yeni görünümlü siyah tabanlı, beyaz yazılı ve kırmızı iğneli göstergeler.

RS6 Avant performans’ın Almanya fiyatı 117.000 Euro’dan başlıyor, RS7 Sportback performansın fiyatı 121.700 Euro’dan başlıyor. Her iki modelin de önümüzdeki ay bayilerde olması planlanıyor.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "Audi, RS6 ve RS7’nin performans versiyonu ile 605 beygir elde ediyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
glasius
Üye

9.5 lt tüketim şehir dışı ortalamadır herhalde. Yoksa 605 HP şehir içi 15 lt’nin altına inmez.

35yklc
Ziyaretçi

4 silindir modunda 100kmh cruise anlik tuketim degeri

mehmettkantaci
Üye

abi bi düşünsene bizimkide 605 beygir ama sakin kullanınca 9.5a kadar iniyor 😀

motorsinann
Üye

günümüzün tasarımlarına göre ancak bu kadar hoş otomobiller üretilirdi, gerçekten muazzam RS6