AWD sistemi kış mevsiminde tek başına yeterli değil

Her lastik tipi mevsiminde güzel.

4
2955

AWD çekiş sisteminin kış mevsiminde araçların frenleme performansında ciddi anlamda etkisinin olduğu iddia ediliyor. Yapılan kış testlerinde bu kanının yanlış olduğu ve kış lastiklerinin çok daha fazla yararının olduğu anlaşılıyor.

Amerika’da satılan en popüler araçlar olan Toyota Camry ve Honda CR-V’nin katıldığı testte AWD sisteminin olmadığı kış lastikli Camry, AWD’ye sahip yaz lastikli CR-V’ye karşı çok ciddi bir frenleme üstünlüğü kuruyor. Camry’nin 90 metrelik fren mesafesine karşın 203 metreyle rakibinin bir hayli gerisinde kalan CR-V, kış lastiğinin takılmasıyla fren mesafesini 95 metreye kadar indiriyor. Kullanıcı raporlarına göre kış mevsiminde özellikle CR-V gibi SUV sınıfındaki araçlar frenleme performansında yaz lastiğiyle çuvallıyor ve araçta özel çekiş sistemi bulunsa bile mutlaka her mevsimde doğru lastiğin kullanılması konusunda kullanıcılar uyarılıyor.

 

Yorum Yaz

4 Yorum "AWD sistemi kış mevsiminde tek başına yeterli değil"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
hatatahatch
Üye
hatatahatch
1 yıl 2 ay önce

Keşke aynı araçla yapsalarmış. İki farklı tamamen farklı aracı aynı teste sokmak mantıksız

bucar1
Üye
1 yıl 2 ay önce

CR-V ye yaz lastiği ile yapılan test te 203m kış lastiği ile yapılanda 95m değeri elde edilmiş, yani aynı araçla da testi yapmışlar

aydingokce
Üye
aydingokce
1 yıl 2 ay önce

Kim iddia ediyormuş bunu, AWD ile frenlemenin ne ilgisi var 🙂

Ormanci
Üye
Ormanci
1 yıl 2 ay önce

Aynen ya ne alaka?

wpDiscuz