AWD çekiş sisteminin kış mevsiminde araçların frenleme performansında ciddi anlamda etkisinin olduğu iddia ediliyor. Yapılan kış testlerinde bu kanının yanlış olduğu ve kış lastiklerinin çok daha fazla yararının olduğu anlaşılıyor.

Amerika’da satılan en popüler araçlar olan Toyota Camry ve Honda CR-V’nin katıldığı testte AWD sisteminin olmadığı kış lastikli Camry, AWD’ye sahip yaz lastikli CR-V’ye karşı çok ciddi bir frenleme üstünlüğü kuruyor. Camry’nin 90 metrelik fren mesafesine karşın 203 metreyle rakibinin bir hayli gerisinde kalan CR-V, kış lastiğinin takılmasıyla fren mesafesini 95 metreye kadar indiriyor. Kullanıcı raporlarına göre kış mevsiminde özellikle CR-V gibi SUV sınıfındaki araçlar frenleme performansında yaz lastiğiyle çuvallıyor ve araçta özel çekiş sistemi bulunsa bile mutlaka her mevsimde doğru lastiğin kullanılması konusunda kullanıcılar uyarılıyor.

 

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "AWD sistemi kış mevsiminde tek başına yeterli değil"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
hatatahatch
Üye

Keşke aynı araçla yapsalarmış. İki farklı tamamen farklı aracı aynı teste sokmak mantıksız

bucar1
Üye

CR-V ye yaz lastiği ile yapılan test te 203m kış lastiği ile yapılanda 95m değeri elde edilmiş, yani aynı araçla da testi yapmışlar

aydingokce
Üye

Kim iddia ediyormuş bunu, AWD ile frenlemenin ne ilgisi var 🙂

Ormanci
Üye

Aynen ya ne alaka?